По-вероятно е да има сплашващи удари, които да бъдат достатъчно силни, така че да въздържат режима в Сирия от по-нататъшна употреба на химически оръжия и да ускорят приключването на гражданския конфликт в държавата. Усещането е, че нещата се развиват много бързо до степен, че консенсус и създаване на международна коалиция за започване на войната може да бъде изградена в рамките на няколко дни. Военните декларираха, че имат готовност до часове след издаването на заповедта на Обама да започнат изстрелването на ракети от Средиземно море, където вече са разположени американски и британски кораби.
Това каза за предаването „Преди всички” по „Хоризонт” Асен Асенов, преподавател от Американския университет във Вашингтон, запитан за очакванията му, след като Белият дом заяви, че в Сирия със сигурност е употребено химическо оръжие. Според преподавателя евентуални действия се очакват в рамките на седмица до 10 дни:
Въздържането на Китай и силно резервираната позиция на Русия са неща, които изключват търсене на решение чрез ООН, но за САЩ, към този момент, е от изключителна важност да получат подкрепата на западноевропейските държави и на ключови арабски държави и на Турция. Арабският свят е готов да подкрепи такава намеса и ключово значение има това, че масово жертви в гражданския конфликт са станали жени и деца, и евентуалните доказателства на ООН за употреба на химически оръжия ще премахнат една морална граница за едно по-явно подкрепяне от страна на повече арабски държави. Това е „червената линия”, която според САЩ вече е пресечена.
Изразът беше употребен от Барак Обама преди година като условие за включването на САЩ в такава намеса, уточни Асенов. Обществеността в САЩ обаче не е единодушна за необходимостта от намеса.
Американската икономика се възстановява бавно. Много от мерките за орязване на бюджета имат реални измерения в САЩ и много американци смятат, че държавата не трябва да ходи в една нова война, за което се изразходват средства. Обществеността е уморена. Част от Конгреса иска да има контрол върху подобни действия. Тези неща могат да бъдат решени в близките дни с едно обещание от администрацията, че намесата ще бъде наистина ограничена, имайки предвид специфичните условия в Сирия, която има силна военновъздушна система, и ще бъде решаваща, бърза и достатъчно силна, за да ускори завършването на конфликта.
Асенов уточни, че страхът от неизвестното, опасението от "Ал Кайда" и възможността след като Башар Асад падне от власт в Сирия да дойде ислямистко правителство, подкрепяно от "Ал Кайда", са възпиращи фактори за подкрепата на Американския конгрес.
Анализаторът на проблеми в Близкия изток Руслан Трад заяви, че все още не са се изчерпали дипломатическите способи за разрешаване на конфликта:
По-скоро все още говорим за размяна на заплахи, което опозицията в Сирия смята, общо взето, като бездействие. По принцип позицията на опозицията е да има подкрепа за свободната сирийска армия. Опозицията в Сирия все още е разнородна, от доста фракции и не всички са под шапката на Свободната сирийска армия, която и в момента има боеве с ислямистките фракции.
Прогнозата на Тред е, че при намеса на една „коалиция на желаещите” Русия не би оказала реална подкрепа.
На големите държави в момента не им се воюва. Това би струвало много в момент, в който икономиките се възстановяват след огромен трус.