Правителството одобри промени в Закона за обществените поръчки. Целта е процедурите да са по-прозрачни с възможност за участие на повече кандидати. При изготвянето на законопроекта правителството е получило близо 300 предложения от граждани и организации.
Целта на промените е повече малки и средни предприятия да участват в процедурите при възлагане на обществени поръчки, обясни вицепремиерът Даниела Бобева:
Така че сме постигнали разумния компромис, т.е. от една страна, да ограничим корупцията максимално, от друга страна, да не затрудняваме административно органите, които извършват обществени поръчки.
Стремежът е също да бъде намалена бюрократичната тежест при процедурите за възлагане на обществени поръчки. Поставен е акцент и върху статута на подизпълнителя, гарантирането на правата и защитата на интересите му. Увеличават се правомощията и отговорностите на Агенцията за обществени поръчки.
Сред целите на законопроекта е прозрачност на дейностите по възлагане на обществени поръчки, както и по изпълнение и приключване на сключените договори. Даниела Бобева уточни, че въпросът офшорни компании да не се допускат до участие в търгове, финансиране с европейски и държавни средства ще бъде уреден в специален закон:
Има идеи в парламента за цялостно уреждане на тази материя в рамките на специален закон. Засега в обществените поръчки не го третираме с амбицията този въпрос да се реши кардинално в отделен закон.
Сред целите на законопроекта е прозрачност на дейностите по възлагане на обществени поръчки, както и по изпълнение и приключване на сключените договори.