Иранската делегация, начело с министъра на външните работи Мохамед Зариф, е предала днес в Женева на "шесторката" международни посредници абсолютно нови предложения за урегулиране на ядрените проблеми.
Тези предложения не трябва да се свързват с това, което се случваше на предишните кръгове от преговорите, подчерта представител на иранската делегация.
Обновеният план предвижда поетапно решаване на проблемите. В течение на шест месеца до една година може да се елиминират всички въпроси, които са обект на остри спорове, и обсъждането да се пренесе изключително в рамките на МААЕ, каза източникът.
По-рано днес в Женева започна поредният кръг на двудневните преговори между Иран и шесторката международни посредници по въпроса за иранската ядрена програма.
Срещата се провежда в Двореца на нациите на ООН в Женева. В нея участва върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън, както и заместник-министри на външните работи на страните от шесторката. Иранската делегация се ръководи от министъра на външните работи Мохамед Джавад Зариф. Това е първият кръг на преговорите след избирането на сравнително умерения президент на Иран Хасан Рохани. Предишният кръг преговори за иранското ядрено досие беше през април в Алмати.
Срещата започна на фона на предпазлив оптимизъм за отбелязване на напредък. Тя идва след обявеното миналия месец в ООН намерение от иранския президент Хасан Рохани за сключване на споразумение в близките три до шест месеца. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Катрин Аштън е оптимист:
Надявам се на два дни продуктивни разговори, на възможност да разгледаме и обсъдим предложенията, които сме поставили на масата, както и идеите, които идват от страна на Иран, каза тя в навечерието на разговорите.
Наблюдателят Марк Фицпатрик от Международния институт за стратегически науки обаче изразява съмнение относно това какво наистина могат да направят президентът Рохани и външният министър Мохамад Джавад Зафир:
Мисля, че двамата са сериозни в желанието си за постигане на споразумение, което да премахне санкциите, именно затова те дойдоха на власт и са упълномощени от Върховния ирански лидер. Съмнявам се обаче дали те имат пълномощията да приемат необходимите компросими, казва Марк Фицпатрик.