Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгени Божанов дебютира на софийска сцена с диригента Георги Димитров и Симфоничния оркестър на БНР

Симфоничният оркестър на БНР.Концертът ще бъде излъчен директно от зала „България” на 26 ноември, от 19.00 часа в ефира на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Архив
Диригент Георги Димитров, солист Евгени Божанов, лауреат на „Кралица Елизабет”, 2010.

В програмата:
Фредерик Шопен (1810-1849)
Концерт за пиано и оркестър № 1 в ми минор, оп.11 (1830)
Allegro maestoso
Romanze: Larghetto
Rondo: Vivace

Феликс Менделсон-Бартолди (1809-1847)
Симфония № 5 в ре мажор, оп.107
„Реформационна” (1832)
Andante – Allegro con fuoco
Allegro vivace
Andante
Andante con moto – Allegro maestoso

Билети на касата на „Кантус Фирмус” в залата и по интернет на www.ticketsbg.com

Симфоничният оркестър на БНР е водещ оркестър в музикалната култура на България и в общността на европейските радиоформации. Музикантите от състава са завършили най-престижни музикални академии - Московската, Санкт-Петербургската, The Julliard School, Ню Йорк, НМА „Проф. Панчо  Владигеров“.
Сериозното развитие на оркестъра до равнището на авторитетен професионален състав започва при големия български диригент Васил Стефанов (1913-1991), който поема оркестъра през 1954 и работи с него повече от 30 години. Той налага СО на БНР като водеща културна институция в България.
Свой принос за развитието и артистичното израстване на оркестъра имат диригентите: Васил Казанджиев, Александър Владигеров (1933-1993), Милен Начев и Росен Миланов.
От средата на концертен сезон 2008/2009 начело на оркестъра застава известният български диригент и композитор Емил Табаков.
СО на БНР развива активна концертна дейност както в България, така и в чужбина. Оркестърът неизменно гостува на големите международни музикални фестивали у нас - „Мартенски музикални дни” в Русе и „Варненско лято”.
Концертните турнета на оркестъра включват Южна Корея, Франция, Испания, Германия, участие в културната програма на Mondial ’98 (Франция), откриване на фестивала „Европалия“ в Брюксел, концерт под „Акропола“ в рамките на културната олимпиада в Атина, участие в най-големия културен фестивал в Кипър - „Киприя“. През януари 2008 радиосимфониците осъществиха изключително успешно турне с диригента Росен Миланов и оперната ни прима Веселина Кацарова в едни от най-големите зали на Европа - в Мюнхен, Дортмунд (Германия), във Валядолид (Испания) и „Концертгебау” в Амстердам (Холандия).
Една от най-важните дейности на оркестъра е звукозаписната. Освен за фонда на БНР той записва и за чужди компании, като Phonic (Белгия), Sound Products (Холандия), Harmonia Mundi (Франция), Bmg Ariola (Италия), Pyramid Record (САЩ) и за всички български звукозаписни компании. СО на БНР активно участва в международния обмен на БНР със студийни записи и концерти, предавани директно в ефир чрез Европейския съюз за радио и телевизия за милионна европейска аудитория.
През 2001 г. Симфоничният оркестър на БНР получава наградата на Съюза на музикалните и танцови дйци в България „Кристална лира“ за високи постижения в областта на музикалното изкуство. За втори път СО на БНР получи същата награда през месец ноември т. г. за концертното изпълнение на Симфония № 10 от Дмитрий Шостакович с шеф-диригента си Емил Табаков. През 2005 г. оркестърът е удостоен с наградата на БНР „Сирак Скитник“.

Евгени Божанов е роден през 1984 г. в Русе. Започва музикалното си обучение на шест години. Учи в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов” в класа на Евгени Желязков. На 12 години дебютира като солист с Русенската филхармония. От 2001 е приет във Висшето училище по музика и танц „Фолкванг” в Есен, Германия в класа на проф. Борис Блох, а от 2005 изучава пиано при проф. Георг Фридрих Шенк във Висшето училище „Роберт Шуман” в Дюселдорф. Взема частни уроци и при Дмитри Башкиров.
Носител е на първи награди от международните конкурси „Алесандро Казагранде” - Терни, Италия, „Jeunesses Musicales” - Румъния (1998), „Шопен” - Кьолн, Германия (2004), „Карл Бехщайн” - Рур, Германия (2006), награда „Фолкванг” на град Есен, Германия (2002), както и на Втора награда (при неприсъдена първа) от конкурса „Святослав Рихтер” в Москва. Носител е на награди и от националните конкурси  „Светослав Обретенов” (1996) и „Димитър Ненов” (1997) в България.
Като финалист на Тринадесетия Международен конкурс по пиано „Ван Клайбърн” през 2009, Евгени Божанов е пианистът, за когото се говори най-много заради „магнетичните му изпълнения с изключително богата, поетична интензивност и благородно чувство, ...от началото до края той беше изумителен”, (в-к „Star Telegram”).
Изпълнението на клавирния квинтет от Цезар Франк заедно с квартет „Такач” носи на пианиста и Наградата за камерна музика.
През 2009 записва за Deutsche Grammophon Korea компактдиск с цигуларя Суюен Ким с музика от Моцарт.
Тази година участва като солист на Оперно-филхармонично дружество, Русе при откриването на 50-ия Международен фестивал „Мартенски музикални дни”, което е свързано и с 50-годишния юбилей на НУИ „Проф. Веселин Стоянов”, Русе.
През настоящата 2010 г. Евгени Божанов спечели втора награда в престижния Международен конкурс за пианисти „Кралица Елизабет” в Брюксел. Той заслужи и специалната награда на Белгийското федерално правителство. През октомври т. г. Евгени Божанов получи четвърта награда от 16-тия международен клавирен конкурс „Фредерик Шопен” във Варшава.

„Музиката, която той прави, притежава пълен контрол и истинско хипнотично личностно излъчване, ... той може да извлече в единица мярка за музика повече нюанси от един тон, отколкото някои пианисти успяват за цял живот и всичко това изглежда толкова органично”.

в. Dallas Morning News

Георги Димитров започва да учи цигулка при известния цигулков педагог Розенберг. През 1971 завършва Българската държавна консерватория в София със специалности оркестрово дирижиране при проф. Влади Симеонов и цигулка - при проф. Михаил Балкански. Специализира при Евгени Мравински и Арвид Янсонс в Санкт Петербург.
От 1972 Георги Димитров е диригент на Пловдивската филхармония, а от 1981 - главен диригент и директор на Русенската опера, както и диригент в Софийската опера. В периода 1990-1995 той ръководи Симфоничния оркестър на Република Сан Марино. Награден е с най-високото отличие на Република Сан Марино - Кавалер на ордена „Санта Агата”.
От сезон 1995/1996 Георги Димитров отново е музикален директор и главен диригент на Пловдивската филхармония, впоследствие на Оперно-филхармонично дружество, Пловдив. Той реализира множество проекти, турнета в страната и чужбина, както и откриването на Европейския месец на културата, предавано директно по Евровизия.
Дирижирал е всички български оркестри и е канен като гост-диригент на редица известни оркестри и оперни театри в Русия, Румъния, Унгария, Германия, Италия, Полша, Чехия, Куба, Мексико, Испания и други. Внушителният му репертоар включва симфонични произведения, оперни заглавия, кантатно-ораториални творби.
Той води майсторски класове по дирижиране, участва и като член на жури на международни конкурси.
Понастоящем Георги Димитров е диригент на оркестъра при държавната опера в Русе.

„Трябва да споменем българския гост-диригент Георги Димитров, който поставя себе си и своето превъзходно дирижиране винаги в служба на процъфтяващата под неговите ръце музика. Той показва с оскъдни движения най-необходимото и подрежда, за да инициира със своя „инструмент” - оркестъра, светове от звуци, и потапя слушателите в едно нереално удивление...”

в. Südkurier - Баден Вюртенберг, Германия, април 2005

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени