''Гледна точка'' в ''Посоките на делника'', 11 ноември 2025 година
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Новият скоростен път Видин-Ботевград е определен като приоритетен за правителството, но предвидените за строежа му средства в следващите години са по-малко. Към момента строителни дейности се извършват само в два от шестте участъка между Видин и Монтана. Отсечката Мездра-Ботевград се очаква да е напълно завършена чак в края на следващата година. Няма информация за планираните разширение на обхода на Враца и ремонт на пътя между Враца и Мездра. Участъкът между Монтана и Враца пък дори още не е проектиран.
Обещанието новият скоростен път между Мездра и Ботевград да бъде напълно готов до края на тази година няма да бъде изпълнено. Това стана ясно по време на заседание на парламентарната комисия по регионално развитие. Народният представител от Видин Цветан Енчев попита регионалния министър Иван Иванов и председателя на Агенция "Пътна инфраструктура" Йордан Вълчев докъде е стигнало укрепването на свлачищата и строежа на пътя.
"Знам, че една част от пътя Ботевград - Мездра трябваше да бъде завършена може би септември месец и много ми се иска да "натиснем" до последно, за да може поне този участък от бъдещия път Ботевград-Видин да се случи, защото предстоят зимни месеци... да ни кажете на какъв етап е в момента строителството и какво очаквате да се случи в рамките на скоро време", попита Енчев.
"Работи се може би не с темповете, които очакваме, но може би за това има причини. Целта ни е да завършим пътя. Видяхте, че ангажиментът, който беше поет да има проходимост и мисля, че се усеща в момента ефектът от това нещо", отговори министър Иванов.
"В участъка, който се изпълнява в момента, се строи усилено на пътен възел Ботевград. Надяваме се до края на годината този възел да е пуснат за експлоатация, за да може да се облекчи трафикът там. В другите участъци, както знаете, имаме седем свлачища. За три или четири нямаме все още разрешение за строеж. Проектът беше представен в АПИ. Имаше експертен съвет, на който се разглеждаше проектът. Имахме много забележки, които, като бъдат отстранени, ще може да процедираме разрешения за строеж в тези участъци. Допълнително ще се наложи отчуждение в този район, защото влизаме в горски имоти. Надяваме се за началото на следващия строителен сезон по свлачищата да може да се работи. Скоростта зависи от крайното проектно решение, но се надяваме до края на следващата година да може там да има свършено строителство. В другите участъци, знаете, работи се по свлачищата. Те ще бъдат свършени", допълни председателят на АПИ.
Такава е ситуацията по най-напредналата част на новия път. Какво обаче се случва с най-изостаналите участъци?
Това попита народният представител от Видин Любен Иванов. Той входира писмен въпрос към регионалния министър, в който се казва: "Участъкът Монтана - Враца от път I-1 (Е-79) е от ключово значение за завършването на цялостната връзка Видин-Ботевград. Според последния отговор, който получих от Вас, проектът е все още на етап "разширен идеен проект", като съществуват различни усложнения. Кога се очаква да бъде окончателно завършен разширеният идеен проект за участъка Монтана-Враца и в какъв срок ще бъде избран окончателният вариант на трасето, за да се премине към процедурите по Оценка на въздействието върху околната среда и реалното възлагане на строителството?"
Отговорът на министъра на регионалното развитие Иван Иванов:
"През септември тази година Агенция "Пътна инфраструктура" е провела обществена поръчка за избор на изпълнител за извършване на предварителни археологически проучвания по разработените вариантни трасета за модернизацията на участъка Монтана-Враца - от километър 111 до километър 140. Наличието на археологически обекти е установено в процеса на проектирането. За извършването на необходимите дейности е избран изпълнител и предстои сключване на договор. Предишната обществена поръчка за избор на изпълнител на археологическите проучвания, стартирала през май тази година, е прекратена заради пропуски в документите на единствения участник в процедурата. Прогнозният срок за изпълнение на проучванията е 21 дни след подписването на договора. Необходимо е след това проектирането да бъде съобразено с доклада от археологическите проучвания. Към момента проектната документация не съдържа основни проектни части именно заради непроучените археологически обекти. След представяне на разширен идеен проект ще бъде организирано заседание на Експертен технико-икономически съвет към АПИ, който трябва да разгледа разработените варианти за модернизация на участъка Монтана-Враца. За обекта трябва да се извърши и задължителна Оценка за въздействието върху околната среда. В рамките на процедурата ще бъде окончателно избран вариант на трасе. По него след това ще бъде доразработен разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания, както и проект на Подробен устройствен план - парцеларен план."
Народният представител от Видин Росица Кирова също зададе актуален въпрос по темата към регионалния министър:
"Преди три месеца съобщихте, че за част от изграждащия се скоростен път Видин-Ботевград, в отсечката Видин - пътен възел Макреш, е в сила Акт 10 за спиране на строителството. Като причина бе посочено искане на Община Видин за промяна на техническия проект и допълнително проектиране на локални платна, осветление на пътните възли и ново решение за надлез при 7-и километър. Посочихте и че има промяна на техническия проект от 18-и до 21-и километър заради новорегистрирано свлачище в землището на град Дунавци. Стана ясно също, че за участъците Ружинци - пътен възел Белотинци и Белотинци - пътен възел Винище е подписан Акт 10 за спиране на строителството. Аналогична е ситуацията и с участъка Винище - Монтана. Готови ли са промените в техническия проект за отсечката Видин - Макреш и възобновена ли е работата? Какъв е напредъкът в изграждането на участъка от Бела до Ружинци? Кога ще бъде възобновена работата в участъците от Ружинци до Монтана?"
Отговорът гласи:
"В отсечката Видин-Монтана се изпълняват строително-монтажни работи на няколко обекта:
- по 30-километровата отсечка Видин- пътен възел Макреш - обектът е изпълнен на 58%. Предвижда се изграждането на отсечката да приключи до юли 2027 година. За участъка е в сила Акт 10 за спиране на строителството. Причината за спирането на дейностите в района на град Видин е искане от страна на Община Видин за промяна на одобрения технически проект. През февруари измененият проект е разгледан и приет на заседание на Експертен технико-икономически съвет към АПИ. Разрешение за строеж ще бъде процедирано след приключване на процедурите по изменение на действащия Подробен устройствен план и теренно обезпечаване. В участъка при 19-и километър е възникнало свлачище, изготвен е технически проект за укрепване, но изпълнителят е информирал за разширяване на обхвата на свлачището, което изисква промяна на техническия проект. Към момента АПИ е уведомила "Геозащита Плевен" и очаква становище. През октомври в Министерството на регионалното развитие и благоустройството е внесен технически проект и за укрепване на друго свлачище между 20-и и 21-и километър.
- между 33-ти и 102-ри километър на новия път трасето, което се изгражда, е разделено на пет участъка. Участък 1, с дължина 13,6 километра, е от пътен възел Макреш до пътен възел Бела. Обектът е въведен в експлоатация и е издадено разрешение за ползване. Участък 2, с дължина 11 километра, е от пътен възел Бела до Ружинци. Напредъкът на строителството е 46%, а срокът за завършване е 25 юни 2026 година. На 19 май 2021 година е подписан Протокол за откриване на строителната площадка, а на 31 октомври 2023 година е подписан Акт 10 за спиране на строителството. На 1 април тази година е подписан Акт 11 за продължаване на строителните дейности. Към момента на обекта се изпълняват пътни работи и изграждане на големи съоръжения. За участъците 3, с дължина 15,4 километра, от Ружинци до пътен възел Белотинци, 4 - 12 километра от Белотинци до Винище и 5 - 13,7 километра от Винище до обходния път на Монтана, е подписан Протокол за откриване на строителна площадка, но към момента и за трите участъка е в сила Акт 10, подписан на 22 януари тази година, за спиране на строителството. Продължаването на дейностите е възпрепятствано от наличен археологически обект в обхвата на проектното трасе на пътя и процедури с част от дружествата, експлоатиращи инженерни мрежи в обхвата на пътя. Предприемат се необходимите мерки за отстраняване на причините за спиране на строително-монтажните работи", уверяват от министерството.
Отделените за строителството на пътя Видин-Монтана средства през тази година не са достатъчни. Това каза за Радио Видин народният представител Любен Иванов:
"Казах още в началото на годината, че парите, които са отделени за магистралата, не са достатъчни. Това се видя - напредъкът не е голям, работи се инцидентно и само по отделни участъци. Сроковете не се спазват. Ще видим за следващата година какво предвижда правителството. Все още правителството уверява, че ще бъдат спазени индикативните срокове - до 2027 година да бъде приключена магистралата, но с изключение на участъка Монтана-Враца, където все още няма дори идеен проект."
Пред Радио Видин Росица Кирова заяви, че не е доволна от отговора на регионалното министерство за напредъка на строителството на магистралния път Видин-Монтана:
"Аз съм подготвила нови въпроси, защото не ме удовлетворява особено отговорът. Първо, има недостатъчно информация по въпроса. Второ, на мен не ми стават ясни причините за част от забавянето, поне от това, което е отговорено. Аз съм наясно, че през изтеклата година строителството не беше толкова интензивно, колкото всички очаквахме. Както съм наясно и с причините. Но това не е оправдание за никой. Видин и регионът искат пътя и няма как да толерирам това забавяне. Затова ще предприема редица срещи по тази тема. В момента подготвям допълнителни въпроси, с които искам много ясно и конкретно по лотове да ми бъде подадена информацията защо по този начин се получи това забавяне. Има участъци, в които се работи, но има и участъци, в които не забелязваме нищо. А що се отнася пък до Монтана-Враца, там няма почти никакво развитие. Нула за една година. Няма как да съм доволна от такъв отговор. В проектобюджета за следващата година трудно бих казала, че има приоритет, свързан с изграждането на каквато и да е инфраструктура. В този бюджет, според мен лично, приоритет е запазването на социалните придобивки, нивото на заплатите, на пенсиите, онова, което ще ни даде спокойствие, за да можем да живеем, запазвайки нивото и стандарта си без сътресения. Инфраструктурата обаче е изключително важна и тя ще ни даде възможност да се развиваме занапред, така че очаквам да има промени в този бюджет, които да отразят очакванията на хората и на регионите."
Завършването на трасето Видин-Ботевград ще бъде сред основните приоритети за това управление, заяви наскоро министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.
Модернизацията на пътя в Северозапада е и в списъка с приоритетните проекти на правителството в проектобюджета на държавата за периода 2026-2028 година. За този период са заложени общо над 35 млн. лв. за участъка от Видин до пътен възел Макреш. Тази сума обаче е с около 20 млн. лева по-малко от отделените в тазгодишния бюджет за същия участък. За другите пет участъка на новия път - от Макреш до Монтана, финансирането за следващата година също е около 35 млн. лева и още толкова за 2027-а, като прави впечатление, че не са заложени средства за 2028 г. За същия проект тази година бяха заложени 114 млн. лв. Според проектобюджета, се очаква участъкът Мездра-Ботевград да е напълно готов през следващата година. Предвиденото финансиране за него през 2026 година е около 11 млн. лева.