Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите са недоволни от стандарта на живот и ниските си доходи

Снимка: БГНЕС

Българите са най-недоволни от стандарта на живот и ниските си доходи, показва изследване на Института за пазарна икономика. Разделението между столицата и останалата част на страната се задълбочава, Северът и Югът рязко контрастират по отношение на иконоимическото си развитие, а политиката за сближаване на регионите търпи провал, смятат икономистите.

Развитието на областите е оценявано на основата на 58 показателя, обединени в осем категории - икономика, инфраструктура, данъци и администрация, география, образование, здравеопазване, околна и социална среда.

Когато се погледне графичното изображение на анализа, най-напред изпъква рязкото противопоставяне между Севера и Юга. Именно 7-те области в Северна България са с най-ниска заетост. Под 40% при средно за страната 47%. В същото време 7-те региона с най-висока заетост са в Южна България.

Примерът от трудовия пазар се потвърждава и по отношение на икономическото развитие. Анализаторите са категорични, че Югът се справя много по-добре с кризата в сравнение със Севера, обяснява Явор Алексиев:

На първо място е демографската структура е по-лоша, много възрастни хора, малко хора в трудоспособна възраст, по-малко хора работят. Другото, което е през последните 5-6 години, огромната част от инвестиционната активност в сферата на инфраструктурата беше съсредоточена в Южна България. Действително на Север няма големи завършени проекти, като изключим Дунав мост 2 , но все още той не е показал кой знае какъв ефект. Друг проблем е неспособността да се усвояват европейски средства.

Заради това осигурителната тежест най-трудно се понася от бизнеса в Северна България. Там и рисковете от посивяване на икономиката са най-реални.
Според проучване, проведено сред бизнеса между около 2000 фирми, само 10 области очакват покачване на заетостта и отново в Южна България. Остават и очакванията на Север работните места да намаляват. Тези тенденции се наблюдават от няколко години. Страната се дели на две- столицата и останалата част на страната, от една страна е Северът и от друга – Югът.

Габрово е със силна негативна демографска тенденция. Видин е с най-ниска заетост. Варна отчита поредна година на влошаване на икономическите показатели. Враца, София и Велико Търново са с най-висок процент използване на електронните услуги от администрацията, бизнеса и гражданите – над 50 на сто.

Проучването регистрира още нерегламентирани плащания в системата на здравеопазването - в размер на 20 процента и 1/4 пътуващи пациенти в други области, за да се лекуват. Местната власт не развива бизнес средата и заради липсата на стимули, смятат икономистите.

Целия репортаж чуйте от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Ганчовска

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна