Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново изследване може да промени лечението на ракови тумори

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Един единствен раков тумор може да е съставен от няколко отделни вида рак, за които е необходимо различно лечение, обявиха изследователи, цитирани от БиБиСи.

Екип от Института за ракови изследвания в Лондон е разработил нова техника, с която се измерва разнообразието в даден раков тумор. Те са открили необикновени разлики между раковите клетки и твърдят, че новите т.нар. насочени лекарства може да не са в състояние да убият цялата мутирала тъкан.

Туморът започва да се формира от една клетка, която след това получава мутации и се дели неконтролируемо, сочи изследването. Но това не краят на процеса - раковите клетки продължават да мутират и стават по-агресивни, разпространяват се в тялото и са устойчиви на лекарствата. Този процес е хаотичен и в резултат се получава разнообразен тумор, който съдържа ракови клетки, мутирали по различни начини, посочва БиБиСи.

Според експертите последните открития ще имат сериозни последици за лечението в бъдеще.

Всеки пациент има един вид рак, те имат различни ракови болести. Това има огромни последствия за медицината, обяснил пред БиБиСи професор Мел Грийвс.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени