Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирландия се отказа от международната финансова помощ

Ирландия става първата страна от общо 4 държави в еврозоната, която излиза от плана за спасяване на финансовата система. Португалия, Гърция и Кипър все още са част от програмата.

Предстои да изминем още дълъг път, но най-накрая спешното състояние на икономиката ще приключи. Излизането от плана не означава край сам по себе си. Всъщност това е само началото, но начало на свободата да изберем каква да бъде страната, която ще изградим за народа в бъдеще, каза премиерът Енда Кени при обявяване на намерението на Дъблин.

Директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард похвали страната, но посочи, че тя все още е изправен пред предизвикателства като високата безработица, голямата задлъжнялост на частния сектор и бавния напредък в банковата сфера. Анализатори също посочиха, че ирландците са постигнали значителен напредък, но банките са възстановени само частично. 

След три години на сериозни ограничения и помощ от милиарди евро, страната ще има вече по-голяма независимост при икономическите си решения. През 2010 година, Ирландия се обърна за помощ към Международния валутен фонд и Европейския съюз след рязко влошаване на състоянието на икономиката й, силно увеличаване на безработицата и фалити в банковия сектор. Международните кредитори отпуснаха 85 милиарда евро, но поискаха в замяна структурни реформи и повишаване на данъците. 



 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна