Висшият съдебен съвет избра за нов директор на Националната следствена служба досегашния изпълняващ длъжността софийски градски прокурор Евгени Диков.
Диков получи 23 гласа срещу един въздържал се.
Евгени Диков беше единствената кандидатура за поста. Румен Георгиев – бивш следовател, който представи кандидатурата на Диков, предположи, че една от причините да няма друга кандидатура вероятно е това, че постът изглежда непрестижен, една институция със затихващи функции. Второто предположение е, че може би кандидатурата на Диков е била толкова силна, че никой не е пожелал да излезе срещу нея.
За по-малко от 60 минути съдебните кадровици успяха да изслушат Евгени Диков, да му зададат безконфликтни въпроси, да обсъдят представянето му на тайно заседание и да гласуват електронно. Нито една критична бележка, много суперлативи, загриженост за неглижиране на професията следовател.
Така протече публичната процедура, по време на която Диков обясни, че ще реанимира, а няма да ликвидира следствието. Досегашният и.д. градски прокурор видя в няколкомесечния ръководен опит в Софийската градска прокуратура обрата в гласовете "за" и "против" него. На първи ноември миналата година той загуби от подалия оставка Бойко Найденов със 7 на 18. Днес получи безпрецедетна подкрепа от 23 гласа на съдебни кадровици като след избора членовете на Съвета се шегували, че единият глас "въздържал се" май е бил грешка.
Евгени Диков ще бъде представен на своите подчинени в петък. Засега неговите намерения са да търси своите заместници в следствието сред следователите, а не да привнася прокурори от Софийската градска прокуратура.
Това, което предстои, е настояването за законодателни промени, които да дадат повече възможност на следователите да работят, за да се промени съотношението в работата им. Той има идея да се определят точно делата, по които да работят следователи, защото в момента прокурорът решава на кого да възложи делата – дали на разследващ полицай или на следовател. Ако следовател разследва делата, назначава експертизи и вика свидетели, това е разход за сметка на съдебната система, затова се предпочита това да се възлага на разследващи полицаи, защото тогава МВР плаща всички тези експертизи.
Диков съобщи, че за една година на следовател от НСлС са се падали 0,45 дела, т.е. двама души си делят едно дело.
Освен като шеф на Следствието, Диков влиза в екипа на Сотир Цацаров като заместник главен прокурор по право, отговарящ за разследването.
Евгени Диков беше номиниран от разнородна група от ВСС – главният прокурор Сотир Цацаров, Румен Георгиев, Румен Боев, Юлия Ковачева и Галина Карагьозова. Особеното в тази петица е, че тя не може да бъде отнесена към едно лоби. По-скоро Ковачева и Карагьозова са сред опозиционните членове на ВСС, а не в лобито на главния прокурор.
Това е вторият опит на Евгени Диков да влезе в Националното следствие като шеф. Точно преди година 7 от членовете на ВСС подкрепиха неговата кандидатура. Опонентът му тогава Бойко Найденов събра 18 гласа. Единственото различно лице във ВСС от миналия ноември досега е това на Сотир Цацаров.
Подробности по темата може да чуете в звуковите файлове.