Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анета Георгиева: Класирането за програмата за личен асистент е обективно

Снимка: БГНЕС

Необходима е нова наредба за определяне на правилата за личен асистент по общинската столична програма "Асистент за независим живот", каза за "Хоризонт" Мариана Харизанова. Харизанова, инвалид, отскоро с онкологично заболяване, вече няма да може да ходи на работа в БЧК, защото от вчера няма право на асистент: 

Не ми достигнаха две точки да се класирам. Получих писмо от Столична община, в което ме уведомяваха, че поради изчерпване на средствата не мога да бъда класирана и оставам в листата с чакащите. Праз април, юни, юли или в необозримото бъдеще могат да ме включат и то само ако има средства. Превърнаха живота ми в живот по точки, а нас – в събирачи на служебни бележки, доказващи активност. Трябва да напусна работа! Няма да има кой да ме подготви за излизане и да ме придружи до работното ми място, където също се нуждая от асистенция. Съпругът ми - единственият ми близък човек, се разболя и му предстои тежка сърдечна операция. Той не трябва да вдига тежко и не може да ме обслужва, което налага ангажирането на асистент. Просто две точки зачертаха живота ми. Най-големият абсурд е, че аз работя, отнемат ми асистента, напускам работа, губя още 20 точки, отивам на дъното на класацията.

Според общинския съветник Анета Георгиева, ако програмата обхване всички потенциални кандидати за асистент, сумата ще надхвърли целия бюджет на столицата. Класирането за програмата за личен асистент е обективно, заяви тя пред "Хоризонт".

Георгиева, която е член на социалната комисия в Столичния общински съвет, обясни как при резултат като през предишната година хора отпадат от класирането и вече не могат да ползват услугата: 

Промяната идва от това, че повече хора са започнали работа, на трудови договори, на пълно работно време, ежедневно ходят на работа и те получават повече точки в своето класиране и изместват надолу общия резултат. Имаме методика, по която комисията определя точките. Не е достатъчно просто да имаш някакъв договор, има значение какъв е и този договор, когато се определят точките. Когато е на пълно работно време, ходи се ежедневно на работа извън дома и има нужда от асистенция за водене, за връщане и за подпомагане по време на полагане на трудовия процес, се получава максимален брой точки. Ако си на граждански договор, но си на половин работен ден или не ходиш редовно, всеки ден, точките са 20.

Цялото интервю на Таня Величкова с Мариана Харизанова и с Анета Величкова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна