Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д. Димитров: Никой няма илюзията, че Общественият съвет ще създаде правилата за Изборния кодекс

Снимка: Дневник



Приех да участвам в Обществения съвет за изработването на проекта на Изборния кодекс, защото е интригуващо, че се създава нова комисия веднага щом предходната е приключила своята работа и предполагам, че не може да бъде установено съгласие в мнозинството по правилата за изборите и тъй като има различия, които са непреодолими, се налага нов рунд от публично представяне на различните идеи, за да се постигне консенсус. Със сигурност в рамките на публичното обсъждане лесно могат да бъдат ограничени идеите съвсем свободно да се манипулират правилата. Това каза политологът Димитър Димитров в интервю за предаването "Преди всички".

Вероятността Обществен съвет и дори самата временна комисия да изработи крайните правила не е голяма, но това не означава, че трябва да се откажем от натиск. Никой няма илюзията, че Общественият съвет ще напише нещо, което ще има значение, или че той ще създаде правилата, по които ще се проведат изборите. Но докато се пишат тези правила, е хубаво да се чуват и външни мнения. Повечето от тях имат значение, има и съвсем неразумни мнения, но има и такива, които обясняват за публиката къде има проблеми и къде предлаганите технически решения всъщност крият намеренията за манипулация, обясни политологът.

Има разногласия между БСП и ДПС по важни въпроси, което ще забави приемането на кодекса в необходимия срок - до края на февруари: Проблемът с писането на Изборен кодекс е, че наистина материята  е много обемиста. Регулират се всички избори. В този случай ще се регулира и провеждането на избори за ВНС. При толкова мащабна задача винаги има технически проблем тя да бъде обхваната, подредена и т.н. съвсем непристрастно и от техническа гледна точка. Имат значение и базовите дефиниции. Но изборите за евродепутати са съвсем скоро и ако не се приеме Кодексът до края на февруари, ще изпаднем от полето на добрите изборни практики, според които поне три месеца преди изборите би трябвало да има готови и ясни правила, които ще се спазват, когато се провеждат изборите.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна