От години Центъра за демографска политика се опитва да назове проблемите преди да тръгне към решаването им. Вчера те организираха пресконференция, за да ни кажат кое е важното, когато говорим за демография. Ето какво споделиха за „Нашият ден”:
„Хората с болка на душата огласиха последиците от този проблем, ако не се вземат своевременно мерки. Показаха свой сборник от семинарни статии, посветени на демографската катастрофа. Сборникът започва така: „Българите изчезват от лицето на земята.” Това е много страшно, особено когато ти го казват професори от този център. Според тях след 25 г. етническите българи ще бъдат малцинство в собствената си държава, ако не се вземат спешни мерки. Един от тези професори още миналия месец се беше пошегува горчиво, че ако се запазят сегашните тенденции за раждаемост, смъртност и емиграция в страната, през 2134 г. ще се роди последния българин на територията на страната и е много вероятно той да емигрира. Истината е страшна! Населението ни се топи по 8 души на час, а това за ден прави 172 българи!! Средно с по 10 х. намаляват и новородените за година. Демографската криза така здраво ни е стиснала за гушата, че сме стъпили на ръба на пропастта и нямаме право на грешен ход или движение, ако искаме да оцелеем и народа ни да го има. Дали обаче са наясно с тази ситуация хората, които имат възможността и властта да решат този проблем. Според професорите от центъра те или не отчитат опасностите или ги знаят, но не ги огласяват, а това е свързано дори с националната ни сигурност. Чуйте аргументите за тази констатация на проф. Петър Славейков:
„Намаляването на населението и гъстотата автоматично водят до отслабване в политическо, икономическо и военно отношение. Обезлюдяването на огромни площи от нашата територия естествено води до нарастване на интереса за заселване на общности, които до сега не са имали намерение да идват у нас. Намаляването на населението под трудоспособна възраст и правоспособност води до проблеми при осигуряване на работна сила, води до проблеми в образователната система и то е видно, защото се закриват училища, проблеми вече има и висшето образование. От 70 х. места осигурени от държавата, т.г. са запълнени 50 х. Застаряването на населението води до ограничаване на вътрешното търсене, а като няма търсене за каква икономика можем да говорим? Тези проблеми водят и до промяна в професионалната структура, а това скоро ще се отрази и върху политическата система, върху облика на страната. В последните години са написани няколко стратегии за изхода от демографската криза. Когато обаче стратегиите се пишат преди концепциите, т.е. преди да знаем какво искаме да казваме как ще го направим, резултат въобще няма.
При тези заплахи за страната ни, основна цел в краткосрочен план (до 2020 г.) може да бъде единствено постепенна стабилизация в сегашната численост и структура на населението. Така ще се създаде предпоставка за нарастване на населението, за подмладяването му и съхраняване на етноструктурата. На нашата страна не й трябват просто бройки деца, а качествено поколение, образовано. Иначе само ще слушаме общи приказки и ще затъваме.”
Проф. Никола Алтънков с друг поглед към проблема:
„Отдавна предлагам интегрално решение на демографския проблем, което означава че той трябва да се решава като водещ на всички проблеми. Първо и основно трябва да говорим за доходи, защото ниските доходи се отразяват върху здравословното ни състояние, не окуражават младите семейства да имат деца, но е и най-решаващия фактор при емиграцията на умни, образовани и интелигентни, предприемчиви българи.
Увеличаване на доходите поне двойно, би върнало поне малко по малко част от тези емигранти. Статистиките са страшни и вече ги чухте. Решаването на проблема си остава в драстично, шоково увеличаване на доходите, поне с 20 на сто на година. Вие знаете ли, че в страни като Ботсвана и Габон, хората имат по-високи доходи от България, а ние все пак сме европейска страна.”
Центърът за демографска политика вече има изработена концепция за решаване на демографския проблеми. Тя ще бъде огласена съвсем скоро и разпратена до политици и институции. Дано я прочетат точните хора, дано я осмислят правилно и дано намерят сили да погледнат отвъд личните си интереси.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!