Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Георгиев: Прагът за отнемане на незаконно имущество трябва да бъде свален

Пламен Георгиев заместник-министър правосъдие
Снимка: БГНЕС

Прагът за отнемане на незаконно имущество трябва да бъде свален с повече от 50 процента, за да има ефективни резултати, заяви пред БНР Пламен Георгиев - председателят на комисията по тези въпроси. Според него уместният праг е 120 хиляди лева, а в момента той е 250 хиляди.

За намаляване на прага настояват и от Европейската комисия. До предложението за по-ниския размер на прага експертите са стигнали след анализ на реалната годишна издръжка на едно средно българско семейство и въз основа на средната сума, отнета от Комисията по конфискация през годините на съществуването й. Пламен Георгиев се аргументира с конкретен пример: 

Например, известни лица като така нареченият "Златко Баретата" , при него не се установява несъответствие 250 000 лева. И не само този случай. Много такива други случаи има, така че за нас е важно да се постави една разумна граница. Да, ние също смятаме, че трябва да има някакъв праг, за да не работи Комисията на празни обороти за маловажни случаи, но този праг трябва да е смислен и разумен.

Като проблем пред реалната конфискация, Пламен Георгиев посочи на практика стопираните дела заради питане до ВКС кои средства подлежат на конфискация - всички с недоказан произход или само тези, които са придобити от конкретна престъпна дейност. Заради това питане близо милиард запорирани лева не могат да влязат в държавната хазна. Георгиев очерта три варианта за изход от съдебния блокаж:

При първия сценарий ще загуби държавата 1 милиард, който ние сме обезпечили. Няма как да продължиме да печелиме дела, ако трябва да има пряка причинно-следствена връзка. При втория сценарий ще зависи вече от това, как ще се доказват нещата в съда, а при третия сценарий, ако няма наистина причинно-следствена връзка, аз мисля, че много голяма част от делата, може би над 90%, ще ги спечелим.

Пламен Георгиев даде висока оценка на работата на смесените екипи от инспектори и прокурори, които основно проверяват разследване за пране на пари. Първият екип беше създаден след обвинението срещу Христо Бисеров. Резултати до месеци обеща Георгиев:

Остават още от всички банки да съберем информацията, остават също така и други неща, но които също просто няма как да ги кажеме, защото бихме насочили евентуално усилията в прикриване на някои доходи, имущества, което би навредило на проверката.

Другият казус е свързан с разследването срещу енергийния консултант Богомил Манчев. Според Георгиев:

Там информацията, която получаваме, е изключително обемна. Знаете, че става въпрос за човек, който разполага с изключително много средства, изключително много движение има по банковите сметки, фирми и т.н. Там буквално информацията, която е дошла, е много кашони и предстои и задълбочен анализ и едва тогава вече ще можеме да вземеме отношение, но голяма част от информацията вече е дошла при нас.

Комисията се занимава и с проверката срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Тепърва предстои основната работа по този казус:

Там сме все още в по-начална фаза, но всичко, което зависи от нас, т.е. запитванията до банките, събирането на информацията от регистри, от институции, вече е направено. Но там все още сме в начална фаза.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени