Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60% подкрепят въвеждането на образователен ценз при гласуване в изследване по проекта "Юридически барометър"

Снимка: БГНЕС
2013-а е годината с най-малко нови закони, изменения и допълнения и за първи път те са под 100 на брой, каза Даниел Вълчев, ръководител на проекта "Юридически барометър", и уточни, че през 2010-а те са били 174.

Това вероятно не е свързано с конкретни неща, които са се развивали извън парламента, колкото с факта, че едно правителство си отиде, имаше избори, дойде ново правителство. Обикновено в такива случаи законодателният процес малко се забавя. По-интересното е, че за разлика от досега, когато повечето законопроекти идваха от МС, сега те идват от народни представители - близо 60 процента
.

Осмият брой на изследването "Юридически барометър" обхваща периода на втората половина на миналата година.

Вълчев посочи, че в него се опитват да предизвикат и дебати за нов Наказателен кодекс.

Две поредни правителства внасят концепции за нов НК и ние сме свидетели на един проект. Това, заради което се чуха гласове против самата процедура, беше, че реални дебати така и не се получиха. Не може да се отрече, че той има и някои положителни моменти, каза Вълчев и посочи като най-важно, че НК стъпва върху по-модерното разбиране за наказателното правораздаване в смисъл на намаляването на наказателната репресия и засилване на превантивното въздействие.

Големият проблем е, че той не е достатъчно амбициозен по отношение на утвърждаването на новата философия за ролята на наказателното правораздаване. Останаха много мъртви текстове, много непрецизност има при дефинирането на понятия. Всичко това се нуждае от допълнително преосмисляне. 

По актуалната тема за референдума Вълчев каза, че с помощта на МБМД са задали няколко въпроса за социологическо изследване за отношението към промени в изборното законодателство.

Около 48 процента подкрепят задължителното гласуване. Това е очакван резултат. По-интересно е, че когато се зададе въпросът дали да има санкции, тогава най-голямата част считат, че не трябва да има санкции. Има категорична подкрепа да се гласува по интернет. И едно нещо, което ми направи силно впечатление, което екипът на президента не е формулирал. Въпросът е: "Подкрепяте ли право да гласуват да имат само граждани, които са завършили определен етап на училищно образование". Данните за мен са изненадващи - 60 процента подкрепят това.

Интервюто с Даниел Вълчев можете да чуете от звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна