Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михайлова: 13-и април е окончателният срок да изпратим до ЕК данните от проверките на обществените поръчки по ОП "Околна среда"

Снимка: БГНЕС
На финала сме на тази дейност, отне ни малко повече време, отколкото очаквахме, защото се наложи да направим проверки на 246 обществени поръчки за периода 2010-2013-а година, каза Искра Михайлова в предаването "Преди всички". Правителството беше поставило срок до края на март за възстановяване на плащанията по оперативна програма "Околна среда". Министърът на околната среда подчертаваше на няколко пъти, че до края на март проверките ще са приключили и ще бъдем в преговори с Европейската комисия, за да докажем какво сме направили.

Михайлова припомни, че в края на октомври 2013-а година в управляващия орган се е получило писмо от ЕК, в което Комисията изразява своята позиция по стара кореспонденция.

Това беше първият сигнал, че има сериозен проблем в провеждането на обществените поръчки за периода 2010-2013-а година. Тогава нашата реакция беше да приемем становището и да променим подхода при определянето на санкции по повод смесването на критерии. На 27-и ноември получихме отново писмо, в което ни се казваше, че се прекъсват междинните плащания. Направихме си план за действие и на 13-и февруари имахме отново писмо от офиса на одитния отдел на дирекция "Регионална политика", в което ни се определяше срок от два месеца, за да реагираме. Този срок изтича на 13-и април и той е нашият окончателен срок да изпратим данните според изискванията на колегите ни от ЕК.

Очертава се санкцията да бъде около 100 милиона лева, размерът на грешката се повтаря в група от проекти и обществени поръчки. В момента одит на средствата от ЕС прави повторна проверка на извадка от всички проверени договори, ние се презастраховаме. Нашите аргументи в защита на бенефициентите са в няколко групи. Първо, че 2010-2013-а обхваща период, в който са правени промени в Закона за обществените поръчки. Вторият ни аргумент е, че общата стойност на тези договори е 1,5 милиарда, но сертифицираните от тях разходи са 559 милиона. Изключителното забавяне на програмата намалява обема на финансовите средства. Когато през юни миналата година изпълнението на програмата беше само 23 процента разплатени, към днешна дата програмата има над 52 процента разплатени. Това показва, че изпълнението на програмата се случва през тези последните години. 

На въпрос как се отразява на процеса освобождаването на 50 човека от Министерството, които, както твърдят от опозицията, са експертен персонал, министър Михайлова обясни: 

В множество одитни докалди много пъти е повтаряно, че не е необходимо да има междинно ниво, защото това затруднява комуникацията с бенефициентите и дава възможност да се изпращат разнопосочни сигнали към общините. Ако сме направили нещо, направили сме това, че сме оптимизирали системите.

Когато става дума за такива големи проекти, каквито са по оперативна програма "Околна среда", аз съм убедена, че си струва да помислим за вариант да подкрепим общините - да могат да теглят безлихвени кредити, да могат да получават подкрепа, за да възстановят финансовите корекции и да се разплатят с оперативните програми. Обсъждаме всички варианти с финансовото министерство, каза министърът на околната среда.

Министър Михайлова уточни, че след спирането на плащанията от ЕК, от бюджета са изплатени над 1 милиард лева по европейските проекти.

Мнението на Искра Михайлова по казуса "Карадере" можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна