"Ханделсблат": Юнкер мисли за отказ от мисията на "тройката кредитори" за Гърция
публикувано на 02.02.15 в 07:44
Жан-Клод Юнкер
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер иска да премахне мисията на "тройката" от международни кредитори, които управляват спасителния план за Гърция, съобщи Ройтерс, като се позова на германския вестник "Ханделсблат". Изданието цитира германски правителствени източници, според които Берлин също е готов за реформиране на договореностите между Гърция и кредиторите ѝ и за определяне на по-общи икономически цели. Това обаче би било възможно само ако Атина приеме, че е необходимо да се придържа към договорения преди това курс на реформи и икономии.
Юнкер, който трябва да се срещне с Ципрас в Брюксел в сряда, казва, че не е готов да приеме каквото и да е пряко зачеркване на гръцкия дълг, отбелязва Ройтерс.
Същевременно по време на срещата си с френския си колега финансовият министър на Гърция Янис Варуфакис заяви, че страната му иска да върне парите. Той добави, че иска нови условия и партньори за преговори.