Управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Румяна Тодорова е на работа, но не разписва документи. Това съобщиха за "Хоризонт" от Касата. Мандатът на Тодорова изтече вчера, но в парламента още няма внесена дори една кандидатура за наследник на поста ѝ.
Според юристи доктор Тодорова може да изпълнява задълженията на управител на НЗОК до избора на нов само след изрично решение на парламента. Това обясниха за "Хоризонт" от пресцентъра на институцията. Според тях тълкуванията на министър Москов от вчера са резултат от правно недоразумение. Вчера по обяд Москов коментира пред журналисти, че до избора на нов управител документите на Здравната каса ще се разписват от подуправителя. Само няколко часа по-късно обаче той обясни пред депутатите от здравната комисия в парламента, че няма никакъв проблем това да се извършва и от самата доктор Тодорова.
В договора за управление на директора на Касата, в допълнителните разпоредби – член 12, пише, че: Настоящият договор влиза в сила еди-кога си и изтича на 12. 02. 2015 година и в случай че мандатът изтича, а няма влязло в сила решение за избор на нов управител, договорът автоматично продължава до решение на Народното събрание за избор на управител.
Договорът на Тодорова няма правно основание, тъй като решението на Народното събрание за избора ѝ не предвижда продължаване на мандата, а това решение има по-голяма юридическа тежест, коментира Иван Кокалов, представител на КНСБ в Надзорния съвет на касата:
Ние сме се консултирали с юристи, включително и на парламента. Решението на парламента е важно, а там се казва, че той е 5-годишен и свършва на 12-о число и за да може да се удължи, просто парламента трябва да влезе за 5 минути и това решение да го допълни с това, че договорът е до 12-и, но може да бъде продължен до избора на нов управител.
Докато казусът бъде решен, е блокирано преподписването на договори с изпълнителите на медицинска помощ, както и преводите на средства към договорните партньори наКа сата. От пациентските организации пък се опасяват, че казусът може да забави и лечението на някои пациенти, чиито лекарства се отпускат с шестмесечни протоколи от НЗОК.
Въпросът кой ще управлява Здравната каса след 12 февруари не е от вчера. Още в началото на годината медиите отбелязаха, че парламентът ще трябва да определи наследник на Тодорова на поста сред номинации, направени от парламентарните групи. До 10 февруари обаче развитие по казуса нямаше. Тогава пред журналисти самата Тодорова заяви, че след 12-и подписът ѝ няма да има правна стойност. Депутатите от Здравната комисия обаче научиха затова едва снощи. Доктор Даниела Дариткова, депутат от ГЕРБ каза.
В комисията по здравеопазване с днешна дата е получено писмо от доктор Румяна Тодорова, с което тя ни информира, че съгласно действащите разпоредби, договора и мандатът ѝ да бъдат прекратени с днешна дата.
Надзорният съвет трябва да реши какво да се прави, заяви в коментар пред "Хоризонт" заместник-председателят на Здравната комисия в парламента доктор Дариткова. Докато институциите се разберат кой трябва да реши проблема са блокирани редица дейности на НЗОК. Сред тях са преподписването на договорите с изпълнителите на медицинска помощ, преводите на средства към договорните партньори и протоколите, чрез които пациентите получават скъпоструващите си лекарства. Теоретично казусът не би възникнал, ако парламентът вече беше гласувал наследника на Румяна Тодорова. Кой ще носи отговорност за вече възникналата ситуация в момента не е ясно. От пациентските организации обаче се опасяват, че създалият се казус може да предизвика забавянето на лечение на пациенти с тежки заболявания.