За да се стигне до назначаването на квестори, това означава, че банката е имала проблем. Явно БНБ не си е свършила работата още преди назначаването на квесторите, обясни той.
Очаква се днес промените в Закона за банковата несъстоятелност да излязат в Държавен вестник и да бъдат избрани временните синдици. Попов потвърди, че те ще се подбират от списък, изготвен от БНБ: Ние имахме предложение този списък да бъде публичен, да бъде публикуван на сайта на БНБ, за да се запознаят хората с тези предложения. Синдиците обаче се назначават от съда по предложение на Фонда за гарантиране на вземанията и те могат да бъдат заменени по всяко време от Фонда. Смяната на двамата синдици може да се извърши по предложение на финансовия министър.
Попов обясни и какви дейности ще изпълнява временната комисия: Ние ще събираме информация, ще изслушаме управителя на БНБ, подуправителите, изобщо всички органи, които имат отношения и връзка със защитата на имуществото на КТБ. /…/ Комисията цели една публичност около казуса КТБ, защото хората заслужават да знаят какво е станало. Фондът за гарантиране на вземанията е основен кредитор, а парите във Фонда идват от данъкоплатците.
Трудно ще може да се даде политическа оценка от временната анкетна комисия. По отношение на това политическите нюанси в този казус – мисля, че е редно всяка една парламентарна група и всяка една партия да обективира своите политически оценки по отношение на това как всеки политически субект се е държал по отношение на този казус, каза още Филип Попов.
Цялото интервю на Силвия Великова с Филип Попов чуйте в звуковия файл.