Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Във връзка със законодателните промени в Гражданско-процесуалния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат да се даде възможност на прокуратурата да разваля съмнителни сделки, Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията коментира, че и Конституцията дава правомощия на прокуратурата да влиза в дела, когато са в интерес на държавата.
Според него промените в Наказателно-процесуалния кодекс обаче противоречат на Конституцията, защото се дават изключително големи правомощия на държавното обвинение.
Прокуратурата все още не е доказала своята ефективност, когато става дума да се увеличават правомощията ѝ, заяви Марков: Не виждам какво би възпрепятствало прокуратурата при така разписания текст на законопроекта да се намесва и да спира всякакви възможни сделки, което определено е намеса, която няма своето основание нито в Конституцията, нито в демократичния ред, който претендираме, че имаме в държавата.
Анализаторът посочи и друг притеснителен факт: Дават се изключително много правомощия на един силно централизиран орган, в който много голям дял от решенията и управлението се носят от един-едиствен човек, какъвто е главният прокурор.
Цялото интервю с Димитър Марков можете да чуете в звуковия файл.