Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се 29 години от трагедията в Чернобил

| обновено на 26.04.15 в 17:53
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На днешния ден се навършват 29 години от трагедията в Чернобилската АЕЦ. На 26 април 1986 г. в 1:23 часа чернобилският реактор №4 експлодира. Светът стана свидетел на най-тежката ядрена катастрофа в историята. Взривът предизвика пожар, който горя в продължение на 10 дни. Близо 300 хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си. При експлозията загинаха двама души, но инцидентът нанесе тежки увреждания на децата, които се родиха дни, месеци и дори няколко години по-късно. Научната комисия на ООН, изследваща последиците от радиацията, признава официално едва 31 смъртни случая сред операторите и пожарникарите, директно свързани с катастрофата.

С възпоменателни прояви Украйна отбелязва 29 години от ядрената авария в Чернобил. Президентът Петро Порошенко посети мястото, където почете паметта на жертвите и инспектира работата по новия стоманен саркофаг. По-рано този месец бе обявено, че дейността по прекратяването на експлоатацията на АЕЦ "Чернобил" е приключила. Централата е на етап снемане от експлоатация, за което правителството ще изразходва тази година около 30 млн. долара, предаде ТАСС. 

В 01.23 ч. сутринта - в точния момент на експлозията, стотици граждани положиха цветя и запалиха свещи в подножието на монумента в памет на жертвите от Чернобил в Славутич, на петдесетина километра от централата.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 година, Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. Според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065-а година.

В България аварията в Чернобил остана скрита за няколко дни. До третия ден в страната ни нямаше никакви официални съобщения, а хората бяха призовавани да се хранят със зеленчуци. Когато най-после властта съобщи за аварията, тя беше представена като нещо ограничено.

Украйна още не е преодоляла трагедията в Чернобил и последиците от катастрофата ще се усещат още дълго, каза посланикът на Украйна у нас Микола Балтажи:

Това е една трагедия, не само за Украйна, катастрофа от планетарен мащаб, от която преди всичко пострада Украйна, но последиците ще се усещат още много години. За нас в момента много е важно да се вземат всички мерки, да не се повтори тази трагедия пак. Най-важното е да се построи този саркофаг, за бъдат и украинците, и цяла Европа спокойни, че няма да има никаква заплаха.

Украйна обаче, не се отказва от ядрената енергетика. В страната има 15 работещи реактора, които осигуряват 51% от тока в страната, каза още посланик Балтажи:

Има енергийна криза и по принцип атомното енергомашиностроене се развиваше в рамките на една страна - до 1991 година, но оттогава насам ние си развиваме собствената икономика, индустрия. Ясно, че не можем да работим без кооперация с другите държави. Атомното гориво купуваме от "Уестингхауз" и ето сега по времето на официалното посещение на президента Порошенко във Франция се договорихме да получаваме атомно гориво от там.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени