По света различни изследвания показват, че нивото на финансова грамотност на младите хора е всъщност обезпокояващо ниско и е дори по-ниско, отколкото на хора в активна възраст. Това е обезпокояващо, защото младите хора имат много дълъг житейски хоризонт пред себе си и ще имат много повече финансови предизвикателства и ще трябва да се справят с повече финансови рискове, отколкото техните родители.
Необходима е повишена лична отговорност за собственото благосъстояние, коментира Вартоник. Поради редица фактори държавата няма да може в бъдеще да подсигурява на гражданите си това ниво на финансово обезпечение по отношение на пенсии, здраве и т.н. на нивото, на което гражданите биха искали.
Държавата ще се погрижи, но тя може да осигури един базов минимум. А в българското самосъзнание битува това разбиране, че "държавата трябва да се погрижи за нас".
Статистиката сочи, че малко хора имат "авариен фонд" – спестявания за извънредни ситуации, с помощта на които да избягват кредитите, както и средства за поддържане на стандарта на живот, в случай че останат без работа.
Интервюто на Веселина Миланова с Росица Вартоник можете да чуете от звуковия файл.