Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът прие на първо четене пакет от четири законопроекта в сектор "Сигурност"

Йордан Бакалов ще предаде на Комисията по досиетата архивите на службата

| обновено на 20.05.15 в 17:44
Снимка: БГНЕС
Парламентът прие на първо четене пакет от четири законопроекта в сектор "Сигурност" - за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност, за Държавна агенция "Разузнаване", за военното разузнаване и за Националната служба за охрана. Законопроектите бяха внесени от председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Законопроектът за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност е първият от четирите законопроекта, внесени от председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в сектор "Сигурност".

Депутатите от БСП и "Атака" гласуваха против законопроекта.

Законопроектът е рамков. Той регламентира структурата, задачите и дейностите не на цялата система за национална сигурност, а само на тази част от нея, която е пряко ангажирана със защитата на националния интерес и не касае правото на Европейския съюз. В него съществено внимание е отделено на Съвета по сигурността към Министерския съвет. Председател на Съвета е премиерът. Негови членове ще бъдат някои от министрите, началникът на отбраната, главният секретар на МВР и ръководителите на служби от системата за национална сигурност. Предлага се още членове на Съвета да бъдат двама представители от администрацията на президента, изрично определени от него с указ.

Регламентираните дейности на Съвета за сигурност създават правни възможности той да се утвърди като координиращ и консултативен център за планиране и провеждане на политиката на националната сигурност и да осигури необходимото сътрудничество между структурните звена от системата за защита на националната сигурност. Ключов момент е регламентирането на контрола върху дейността на системата за защита на националната сигурност, като в проекта на закона се предвижда контролът да се осъществява от Народното събрание, МС и граждани. Нов момент в действащото законодателство е включването на текст, предвиждащ осъществяването на парламентарен контрол върху управлението и разходването на средства от страна на службите, осъществяващи разузнавателна дейност. Тази дейност ще бъде възложена на комисия, определена от правилника за дейността на Народното събрание, каза Цветан Цветанов.

Обещахте ни закон, който ясно казва кой какво прави, а ни сервирахте миш-маш от съвети, каза социалистът Атанас Мерджанов и допълни, че в най-добрия случай резултатът от този закон е никакъв, а в най-лошия ще обърка гражданите.

Проектът на закон за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност спокойно може да бъде ползван като нагледен пример за начина на работа на управляващото мнозинство. Много шум, високопарни приказки, обещания и накрая едно нищо, законопроект - фантом, думи без съдържание и разпоредби, без норми. Напънала се планината и родила мишка. Това е този закон, коментира Мерджанов. 

Атанас Атанасов от Реформаторския блок се обърна към опозицията с думите: 

Не се засягайте, но това е безсилие, просто, за да бъдете опозиция. Всички са наясно, че тази сфера на обществените отношения в държавата имат нужда от своята регламентация. 

От ДПС обявиха, че подкрепят законопроекта за националната сигурност, защото в условията на динамична среда на сигурност липсата на нормативна база е изключително сериозен проблем.

В кулоарите на парламента новият директор на военното разузнаване Йордан Бакалов отговори на зададен въпрос, че ще изпълни закона и ще предаде на Комисията по досиетата архивите на службата: Ще изпълня закона такъв, какъвто е. За мен законът е всичко. От думите му стана ясно, че когато министърът спусне такава заповед, той ще предаде документите.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени