Демонстрации в Турция, Ирак и Франция срещу атаките на Анкара по кюрдските бунтовници
публикувано на 26.07.15 в 10:30 | обновено на 26.07.15 в 15:36
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Стотици демонстранти излязоха по улиците на Анкара, за да протестират срещу действията на турското правителство. Полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне протестиращите, задържани са около 30 души. В иракските градове Сюлеймания и Арбил също имаше демонстрации срещу турските въздушни удари по цели на кюрдските бунтовници. В Париж стотици кюрди също се събраха да изразят възмущението си от смъртоносния атентат в турския пограничен град Суруч както и от бомбардировките на позиции на ПКК:
Турция играе двойна игра. Опитва се да убеди международната общност, че се бори с "Ислямска държава, но в действителност бомбардира кюрдите, смята Салех Мустафа.
По-рано беше съобщено, че двама турски войници са загинали, а четирима са ранени при експлозия на кола-бомба и самоделно взривно устройство близо до югоизточния град Диарбекир. Според властите нападенията са дело на кюрдската екстремистка групировка ПКК.
Турските въоръжени сили провеждат трета вълна от въздушни удари и наземни атаки срещу цели на "Ислямска държава" в Сирия, и позиции на кюрдските бунтовници в Северен Ирак. Включването в кампанията на цели на ПКК застрашава примирието, договорено през 2013 и спазвано до момента, отбелязват експерти.
Според премиера Ахмет Давутоглу целта е кампания срещу "всички терористични организации": Добре сме запознати с терористичното сътрудничество между ПКК и Ислямска държава, което се наблюдава напоследък. Казвам го възоснова данни на разузнаването. И двете организации използват едни и същи бази да планират нападения срещу Турция. Затова нашите операции ще продължат докато не унищожим всичките им оръжия.
Съединените щати осъдиха атаките на Анкара срещу кюрдските бунтовници. Според американски дипломат разширяването на кампанията е еднолично решение на Турция и не е договорено с Вашингтон в рамките на засилената офанзива срещу "Ислямска държава".
Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен също подложи на критика ударите на турски изтребители по лагери на Кюрдската работническа партия в северен Ирак. Турция има право да се защитава от "Ислямска държава", но е важно да продължи по пътя на помирението с ПКК, заяви министърът в интервю за неделното издание на в. "Билд".
Според Анкара кампанията срещу джихадистите ще доведе до обособяването на "безопасни зони" в много части на Северна Сирия: Винаги сме действали така, че да внасяме стабилност и в двете държави, защото за нас те са части от една и съща картина. Трябва да има безопасни зони и забранени за полети зони в Сирия. Винаги сме подчертавали, че решението на сирийския проблем е политическо. Решение без президента Асад, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу.