Оформени са новите пространствата, където пътниците да изчакат времето за пътуване, да си купят билет. Има места за закуски и напитки. Неудобството към този момент, защото все още ремонтът не е приключил, е липсата на асансьори или на ескалатори, които да улесняват придвижването на трудно подвижните хора, както и на майките с детски колички.
В помощ на трудно подвижните хора на жп гарите в София, Стара Загора, Пловдив, Бургас и Варна работят т.нар. "гарови асистенти". Те чрез инвалидни колички помагат на тези хора да стигнат до влака, с който ще пътуват. Необходимо е обаче да се направи предварителна 48-часова заявка. Повече информация за тази услуга пътниците могат да намерят на сайта на БДЖ или на сайта на БЧК.
Ръководителят на проекта за рехабилитация на Централната гара в София инж. Ивайло Дженев каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт":
В момента сме длъжници на възрастните хора, на майките с деца, на хората в неравностойно положение. Мога да им кажа само, че за достъпа им към по-ниските нива на гарата могат да ползват асансьорите на ротондата. На всеки перон асансьор има и те работят. Монтирали сме и нови ескалатори към пероните, но те ще бъдат пуснати в експлоатация чак след одобрението им от държавната приемателна комисия. Главният вход на гарата отново ще е този под часовниците – там са ситуирани всички ескалатори, асансьори, предвидени са помещения за майки с деца… За съжаление, в момента там текат строително-монтажни работи и използването на този вход е невъзможно.
Табелите на гарата в момента са временни, а не постоянни, изтъкна Дженев. Сградата ще бъде укрепена конструктивно, а настилките и дограмата – сменени. В пуснатия в експлоатация малък участък обаче вече се забелязват следи от хулигански прояви.