Детето, независимо дали е жертва или извършител, преди всичко трябва да се третира от закона като дете. И още, лишаването от свобода не само е вредно за едно дете, но и не спомага за предотвратяване на повторна постъпка. Лишаването от свобода е и най-скъпият и неефективен начин за “справяне” с деца в конфликт със закона, убедени са организаторите.
За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики каза, че промени в последните 25 години изобщо не е имало.
Всички непрекъснато казваме, че обичаме децата, но всъщтност не ги уважаваме като личности и това е доста залегнало в нашата култура. Има огромна некомпетентност в тази сфера. Липсата на промени не се аргументира с теории, концепции, изследвания, а едно статукво, което изглежда е удобно на всички.В България има една вяра в наказанието, в това, че всичко може да се промени с наказване и с учене - нещо, което вече повече от 60-70 години е доста оспоримо.
Педагогиката сме я свели до наказване и морализаторстване.
Би трябвало, дори ако не сме много хуманистично ориентирани, да си дадем сметка, че, ако можем да спрем един престъпен живот, това е през периода на детството. Колкото по-зрял става човекът, толкова повече възможностите за промяна намаляват.