Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с миграцията обсъждат лидерите от ЕС на среща на високо равнище

| обновено на 15.10.15 в 10:43

Миграцията ще бъде отново водеща тема на редовната среща на високо равнище между правителствата в ЕС тази вечер.

На 23-ти септември държавните лидери поеха неформално редица ангажименти, които днес се очаква да одобрят с подписите си.

Те поискаха затягане контрола на външните граници, но т.нар. "горещи точки" за регистрация на мигрантите в Гърция се бавят поради липса на персонал. Граничната агенция ФРОНТЕКС и Европейската служба за подкрепа в областта на убежището все още чакат обещаните близо 700 експерти, които се попълват от държавите-членки.

Лидерите ще погледнат и към създаването на бъдеща обща европейска гранична брегова и сухопътна охрана, но не се очаква тя скоро да замени националната, понеже редица правителства са против това.

Само 5 страни вече са дали заявки за прием на бежанци от Италия и Гърция по техните задължителни квоти и Еврокомисията очаква конкретни дати и цифри от останалите, в това число и от България.

Заявените близо 2,8 милиарда евро нова помощ на Сирия и бедните страни от Африка, още не са събрани. Евробюджетът даде част от парите, но останалите се очаква да бъдат обявени като национални вноски от правителствата:

Европейските държави трябва да изпълнят това, което са обещали, подчерта пред парламента вчера председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

България досега не е обявила своята вноска от бюджета си, въпреки че премиерът Бойко Борисов подкрепи идеята при пристигането си снощи:

Чисто финансово е много по-изгодно на европейските държави да даваме пари да бъдат на сирийска територия или на територията на Турция и Ливан, отколкото да дойдат на наша територия.

Дипломатически източници от Брюксел обясниха, че парите за Африка са нужни час по-скоро, още преди срещата на върха в Ла Валета, за да може ЕС да има силни аргументи, когато иска съдействие от тези държави за имигрантите.

Еврокомисията ще докладва за резултата от преговорите с Турция, от която иска да задържа бежанците и да създаде допълнителни лагери с европейска помощ. Само през първите девет месеца на тази година Турция е пропуснала 350 хиляди души от своя територия на гръцките острови. Брюксел очаква от Анкара позволение за патрулиране в турски териториални води, засилване на мерките срещу трафикантите и ускорено уреждане на центровете за бежанци, финансирани с европейски средства. В замяна се предлага поетапно отпадане на визите – първо за турски бизнесмени, което България също подкрепя:

Либерализацията на визите с такива символични жестове би могло да се толерира Турция за усилията, които полага, каза Борисов. Други обаче имат резерви, като Гърция, която отказва нейните военни кораби да си сътрудничат с турските в морето, за да пазят общата граница от трафика на хора. Не се очакват заключения по турското искане за налагане на зона за сигурност в Сирия.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна