Саудитският външен министър Адел ибн Ахмед ал Джубейр
Снимка: ЕПА/БГНЕС
След Саудитска Арабия, Бахрейн и Судан също скъсаха дипломатическите си връзки с Иран. Рияд предприе тази стъпка, след като демонстранти подпалиха саудитското посолство Техеран заради екзекуцията на виден шиитски духовник в Саудитска Арабия. Саудитският външен министър Адел ал-Джубейр твърдо заяви позицията на кралството:
Решени сме да не допуснем Иран да подкопае нашата сигурност. Решени сме да не допуснем Иран да мобилизира или създаде терористични клетки в нашата страна или в страните на нашите съюзници.
В отговор Иран определи решението на съседните си сунитски държави като "безразсъдно".
Ескалиращият скандал предизвика тревоги в Съединените щати и скок на цената на петрола. САЩ призоваха лидерите в Близкия изток да вземат мерки за успокояване на напрежението. Говорителят на Държавния департамент Джон Кърби е изразил опасения, че екзекуцията на шиитския духовник може да изостри напреженията на верска основа.
В коментар в профила си във Фейсбук Константин Косачов, оглавяващ външнополитическата комисия в Горната камара на руския парламент, обвинява Съединените щати, че заемат неконструктивна позиция, тъй като прикриват лоялни към тях режими и демонизират нелоялните. Русия изрази готовност да действа като посредник за решаване на спора.
Европейската комисия изрази надеждата изострянето на отношенията между Иран и Саудитска Арабия да не повлияе на преговорите за мир в Сирия и Йемен.
Върховният комисар на ООН за човешките права – Зейд Раад ал Хусейн, призова в декларация властите в Саудитска Арабия да въведат мораториум върху смъртните наказания, както и да работят заедно с ООН и други партньори над алтернативни стратегии в борбата с тероризма.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!