Не мога да разбера как колегите не схващат, че тези осем културни института са в реален фалит. Има мениджърски причини и обективни причини. Дефицитът от 3 милиона е натрупван няколко години и от различни ръководства. За някои от институтите стопяването на тези дефицити е непосилно, а вина за това състояние не носят творците, убеден е Танев.
Той изтъкна, че в продължение на една година Съюзът на артистите е правил предложения към различни ведомства и че да се пребориш за три милиона не е толкова лесно:
Тези пари бяха опростени, за да може колегите да работят спокойно и да започнат от нула. В замяна на това получихме мечешка благодарност.
Оставката ми отдавна е депозирана устно, уточни още Танев. По думите му, седем-осем години е работил за колегите си абсолютно безкористно и отдавна е изгубил желание да работи заради липсата на солидарност в гилдията.
Никой в ръководството на Съюза на артистите не се е „окопал“ там вовеки веков, посочи с емоция Танев. По думите му това не е пионерска организация или детска градина, а най-старата творческа организация и са необходими около 500 души, за да се свика общо събрание, което да избере ново ръководство.
Най-голямата ни грешка е, че в продължение на всички тези години се опитвахме да защитаваме интересите на всички колеги, не само на членовете на Съюза, както и да стабилизираме театри, каза още Валентин Танев.
В началото на мандата на това творческо ръководство бюджетът на сценичните изкуства беше 36 милиона, а сега е 67 милиона, посочи Танев, според когото всички тези пари са били измолени от тях двамата с Христо Мутафчиев по времето на пет правителства.
Цялото интервю с Валентин Танев чуйте в звуковия файл.