Цифрите показват, че има проблем в системата на финансирането на българските общини, че проблемите не касаят отделни териториални общности. Трябват промени и те трябва да са в системата, коментира в предаването "Преди всички" Донка Михайлова – кмет на Троян и заместник-председател на НСОРБ.
Според нея мерките, които трябва да се предприемат, са на две плоскости:
Първите, свързани със спешни действия, които не трябва да позволят задълбочаване на проблемите и да позволят на голяма част от общините, които попадат сред тези с тревожните числа, да се оттласнат от дъното. Втората група мерки трябва да касаят цялостна промяна в подхода на финансиране – един проблем, който Националното сдружение на общините поставя от десет години пред българската държава.
Промените в Закона за публичните финанси, които бяха приети миналата седмица на първо четене и са свързани с възможността държавата да се намесва при оздравяване на закъсали финансово общини, не отчитат причините на тежкото финансово състояние на местната власт, смята Донка Михайлова.
Тя коментира, че всички общини се поставят под общ знаменател, а от НСОРБ държат, когато има държавно субсидиране да се отчетат и обективните условия в общините, като висока безработица или тежки демографски проблеми:
Държавата трябва да помага на общини, които са в реален риск и да не помага на общини, при които проблемите са свързани с липсата на професионализъм, компетентност или отговорност от страна на местните власти.
Според Донка Михайлова има реални шансове посочените критерии да влязат в закона преди второто му четене в пленарна зала.
Тя обясни, че по предложение на Комисията по бюджет и финанси е сформирана работна група, която да обмисли по-добре предлаганите промени. Утре предстои НСОБР да вземе решение за своите предложения, които да предложи на законодателната власт.
Два са текстовете в закона, които ние ще предложим да бъдат променени, посочи Михайлова:
Първо, министърът на финансите, както е записано в закона, може да прецени да бъдат подпомагани общини с временен безлихвен заем, а Министерският съвет може да отпусне допълнителна субсидия на общини. Тук следва да бъдат въведени обективни критерии, които да не подлагат на съмнение, кои са общините, които следва да получат, най-вече финансова помощ. Освен това ние ще предложим и въвеждането на Публичен регистър на подпомаганите общини, в който да са видими показателите за финансово състояние, оздравителните мерки, които са предприели общините, и евентуално, предоставеното финансиране.
Цялото интервю с Донка Михайлова можете да чуете в звуковия файл.