Болно е, че по такъв начин за пореден път ни разделят. За много българи в България това са децата им, които са в чужбина. Явно статуквото изключително много се страхува от образованите, свободомислещи, непредвидими българи в чужбина, които не могат да бъдат манипулирани. Това статукво явно губи подкрепа, затова е решило да промени правилата на играта.
От инициативния комитет сме против набързо и необмислено въвежданото електронно гласуване в последния момент, без изградени системи, защото това го компрометира, посочи още Малеева и допълни, че преди 2018 година това няма как реално да се случи. По думите й, статуквото се страхува от този електронен вот, защото няма как българите в чужбина да бъдат купени.
Разделянето на референдума от президентския вот ще постигне по-ниска избирателна активност и по-лесна възможност за изборни манипулации, подчерта още Малеева.
Антоанета Тончева от Регенсбург, Германия, която е била организатор два пъти на избирателна секция преди въвеждането на новите правила, нарече промените в изборните правила жестоки и ощетяващи решения, не само за българите зад граница, но за всички българи, включително със задължението да се гласува.
За първи път секцията е отворена през 2014 година, разказа още Тончева:
Правим училище, правим културно дружество, пренасяме всяка българска традиция в Германия, ние сме изключително силно свързани с България и много силно се вълнуваме какво се случва на политическата сцена в България, за разлика от българите там, за които това е смазващо ежедневие, към което стават апатични.
За референдума през миналата година бяха разкрити много такива секции благодарение тъкмо на доброволци, които влагат в тази дейност лична техника, време, опит и помещения, сподели още Антоанета Тончева и прогнозира, че с разкриването на многобройни секции извън разположените в официалните ни мисии зад граница, броят на гласуващите ще нараства.