Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аманда Пол: Ако ЕС каже "не" на Турция, Ердоган ще скъса споразумението за реадмисия

Снимка: bnt.bg

Провалът на обещанието за премахване на визите ще се отрази зле на имиджа на Ердоган в Турция. Това заяви в интервю за предаването "Събота 150" Аманда Пол - старши анализатор от Европейския политически център в Брюксел. Тя призна, че ще се изненада, ако той избере курс на конфронтация с Брюксел заради отказ да промени антитерористичното си законодателство.

Не виждам каква друга алтернатива има Турция, след като тя вече е много изолирана в региона. Освен че е на път да нормализира отношенията си с Израел, тя скъса сътрудничеството с досегашни партньори като страните от Близкия изток и руснаците. Може би Турция сега се нуждае от ЕС повече от всякога. Освен че съюзът е неин основен търговски партньор, Турция разчита на подобряване на митническото си споразумение с него, след като реши въпроса с визите. То е съпоставимо за Анкара със значението на преговорите, които текат със САЩ за трансатлантическото търговско споразумение. Ако позициите на Турция в митническия съюз на Европа се разклатят, това ще й струва много пари. Така че, приказките на Ердоган, че „ЕС има нужда повече от нас, отколкото ние от него“ просто не са верни...

Според Аманда Пол няма пряка връзка между оставката на турския премиер Ахмед Давудоглу и миграционното споразумение с Евросъюза:

През последната година се виждаше как между него и президента Ердоган възникват все повече разногласия. Това беше кулминацията на напрежението между тях, тъй като Ердоган все повече се противопоставя на всеки, който не е на 100% съгласен с него. Очевидно обаче, на министър-председателя Давудоглу се приписваха заслугите за миграционното споразумение с ЕС и сега  - за предложението на ЕК за визова либерализация. Вероятно този факт е прелял чашата, тъй като президентът Ердоган обича само той да обира лаврите за всичко и да бъде възприеман от населението като лично отговорен за всеки успех на Турция. Той вече беше недоволен, че Давудоглу не подкрепяше напълно неговия стремеж към конституционна промяна на държавния модел на управление на Турция.

Ердоган действа сякаш де факто у него е цялата власт. Може би обаче той желае да я „легализира“, така да се каже. Не само в Европа, но и в Турция има критики, че той злоупотребява с мандата и с правомощията си на президент откакто пое поста преди 2 години. Освен това целта е да се демонстрира на света, че точно него турското население желае да види начело на властта. Тоест - че всичко което прави е по волята на народа. За тази цел Ердоган се нуждае от промяна на конституцията, която да подложи на референдум. Това винаги е била неговата цел и той няма да спре докато не я постигне.

Аманда Пол смята още, че ако ЕС каже „не“ на Турция, президентът Ердоган ще скъса споразумението за реадмисия на нелегалните имигранти:

Това ще бъде голяма катастрофа на ЕС, защото не може да се справи с втора вълна от мигранти, каквато видяхме миналата година.

Твърдението, че милиони турци ще тръгнат към Европа е силно преувеличено, заяви още анализаторът от Европейския политически център:

Европейците трябва да помнят, че турската позиция винаги е обвързвала въпроса за висите с прилагането на реадмисията на нелегални имигранти. Това е сърцевината на миграционната сделка. Ако не получат визова либерализация, турците нямат основание да продължат да приемат обратно мигранти - дори това да доведе до загуба на още човешки животи в морето. Нямам никакво съмнение, че президентът Ердоган е способен незабавно да откаже да приема мигранти от Гърция, ако сделката не се изпълнява. Най-много от това ще пострадат гърците, защото те ще бъдат отново оставени да понесат най-голямата тежест от миграционния поток. Ако границите към Европа продължат да бъдат затворени, Гърция просто ще потъне. Това би подкопало международната репутация на ЕС да се справи с тази хуманитарна криза.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна