Относно основния препъникамък в законопроекта - притесненията около неподписаните сигнали, Меглена Кунева уточни, че между първия и втория вариант на закона разликата е чувствителна, без да се отнема основната идея:
Проблемът е отделен в специална глава и самият орган няма никакви възможности за волунтаризъм. Сигналите подлежат на предварителна проверка и гаранциите са много повече.
Когато от едната страна имаме власт, а от другата страна - гражданин с много по-малки възможности, трябва тази житейска асиметрия да бъде компенсирана с онова, което европейската правна доктрина нарича овластяване на гражданите.Т.е. да му се даде на човека още една възможност – ако се страхува от онзи с повече власт и по-голяма сила, да не казва своето име. Това обаче не означава, че се прави анонимен сигнал в посока тип „клевета“.
Депутатите на РБ и на ГЕРБ подкрепиха единодушно закона да мине на първо четене в тази му концепция, подчерта още вицепремиерът.
Министърът на правосъдието Екатерина Захариева прогнозира в интервю за "Хоризонт", че антикорупционният закон на вицепремиера Меглена Кунева ще бъде подкрепен от депутатите, въпреки отхвърлянето на текста от ресорната парламентарна комисия вчера.
От своя страна Десислава Атанасова, заместник-председател на правната комисия изрази очакване в правната комисия законопроектът да бъде подкрепен не само от ГЕРБ и РБ и мотивира това очакване така:
След неколкомесечни дебати вече имаме коригиран текст, който смятам, че голяма част от народните представители следва да подкрепят, ако наистина искаме да сме държава, достатъчно активна в борбата с корупцията. В контекста на постоянните сравнения с Румъния можем да вземем отговорно решение и да подкрепим законопроекта във вида, в който е представен.
Още по темата - в звуковия файл.