Представянето на България и възможностите за инвестиране за разлика от друг път бяха представени изкусно и в положителен, а не в негативен аспект като факти, това, което възпрепятства и би могло да се направи или предстои да се нап рави, можем да кажем едно много човешко, изпълнено с хубост и температемнт, увлекателно и привлекателно представяне на нашата страна пред приемаческата аудитория на Болоня и област Емиля Романя.
Любопитно създаде параграфът: “знаете ли, че“. В него се посочва, че България е световен лидер в производството на лавандула и на лавандулово масло, че 28 процента от европейското производство на слънчотгледово семе е българско, как Бълария е втората европейска страна след Исландия по брой на минерални извори - 1600 на брой, а наша фирма е световен лидер в изработването на изкуствени катерачни стени, както и че българското данъчно облагане е най-ниското в ЕС.
Директорът на коиндустрия България и коиндустрия Балкани Робуерто Маскали заяви, че италианците се чувстват добре в България заради дълбоките междукултурни връзки.
Уточнение в икономически план прави старши банкер Алдо Андриони, който сподели за слушателите на БНР:
България е една от най-добрите страни, бих казал дори най-добрата в региона където италианска фирма и чуждестранен инвеститор може да интернационализира своята дейност. Макроикономическата картина е много подходяща за това. Развитието бележи важен възход, защото през 2015 година брутният вътрешен продукт се увеличи с 3%. Според нашите изследвания, в периода 2016-та - 2017-та година той би трябвало да нарасне с над 3%. Освен това, държавният дълг съобразно брутният вътрешен продукт остава нисък. Трябва да кажем, че най-положителното нещо е , че това повишаване на брутния вътрешен продукт е една балансирана структура. Означава, че не се базира само на повишеното развитие на износа като основна дейност на икономиката, но и на възобновяването на потреблението, което след доста години достигна приемливи, добри и интересни нива, така както подобряване положението с трудовата заетост. Ето защо говорим не само за растеж, но за балансиран структурен растеж. Това е най-положителният факт от 2015-та година и от началото на 2016-та година.
На семинара присъства новият почетен консул на България за област Емиля Романя, инж.Франко Кастелини. Почетното консулство е в центъра на Болоня в представителна историческа сграда и впечатлява много с разветия български трибагреник. Той сподели:Получих потвърждение на идеите които вече имах от доста време насам. България е една прекрасна страна, която тепърва ще откриваме не само в естетичен и туристически аспект, но и по отношение на интереса, който може да създаде на италианското предприемачество така както конкретно на това от област Емилия-Романя, където според мен има определено повишено отношение по темата не само от промишлени предприятия, но и от селското стопанство. Впечатляващо е също, че една такава малка територия като България предлага 1600 минерални извора. Това е много интересно що се отнася до здравето и туризма - един аспект, който България трябва да развие. Засяга и мен като почетен консул - да запозная италианците , защото много от тях незнаят къде е България. На всяка цена България трябва да се популяризира у нас!
Понастоящем директните италиански инвестиции у нас възлизат на два милиарда евро, а Италия е втора след Германия по търговски обмен с България.