Държавата ще гарантира заеми за 600 млн. евро за Фонда за гарантиране на влоговете. Гаранционните споразумения бяха одобрени от бюджетната комисия в парламента. Кредитите ще бъдат отпуснати от Европейската банка за възстановяване и развитие и от Световната банка. Те са на принципа за активиране "при нужда", което означава, че ако за Фонда не възникне необходимост да използва този ресурс, реално заемите няма да бъдат усвоени и върху тях няма да се плащат лихви.
Кредитите от двете финансови институции са по 300 млн. евро или общо 600 млн. евро, а целта им е:
Запълване на резервите на Фонда за гарантиране на влоговете в банките до достигане на по-голяма независимост и устойчивост на Фонда - обясни заместник-министърът на финансите Карина Караиванова. Тя увери, че попълването на Фонда няма нищо общо със стрес тестовете в системата. Фондът обаче дължи пари на държавата, която го попълни с 1,5 млрд. лева, за да изплати гарантираните депозитите от Корпоративна търговска банка. Възможно ли е парите от новите заеми да бъдат използвани за погасяване на задължението на Фонда към държавата?
Споразумението и условията, при които се отпуска, позволяват тази възможност.
Повечето експерти са категорични, че ако заемните споразумения се сключат без възникване на конкретна необходимост, заемите ще са при много по-изгодни условия за Фонда. Освен това, ако не се наложи използването им, няма да се дължат такси и неустойки. Румен Гечев от "БСП лява България" е на обратното мнение:
Във всеки случай да строят гаранционния фонд, ако нещо стане. Какво ще стане? Цунами ли ще дойде? Аз не виждам защо българската държава ще поема този риск.
Фондът за гарантиране на влоговете набира ресурсите си чрез такси, плащани от търговските банки. В бюджета за тази година е заложена възможност държавата да гарантира заеми за общо 900 млн. евро, което означава, че евентуалните кредити за Фонда са под тази максимална сума.