Да направим всичко възможно да намалим рисковете за европейската икономика и ефекта за гражданите, каза пред български журналисти в Брюксел заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева по повод британския референдум:
На мен лично ми е много мъчно да видя член на нашето европейско семейство да се запътва към изхода. Да видим за първи път не разширяване, а свиване на Европейския съюз - то е шок за всички ни, но не е нещо, за което не сме мислили. И, разбира се, трябва да бъдем честни - ще има рефлекция във всички страни, правителствата на всички страни, когато задаваме един въпрос на нашите хора, дали сме готови за отговора. С и без Брекзит светът се променя много бързо, много динамично. Днешните кризи не са възпитани. Те не си чакат реда да мине едната и след това да дойде другата.
На въпрос на БНР има ли риск за бюджета на Европейския съюз и фондовете за България след напускането на Обединеното кралство, Георгиева отговори:
За следващите две плюс години участието на Великобритания в бюджета на Европейския съюз се запазва такова, каквото е било досега. Какви ще са резултатите от преговорите, разбира се, ние днес няма как да знаем.
Кристалина Георгиева смята, че в някои сфери страните от Европейския съюз трябва да задълбочат своята взаимозависимост:
Голямата, екзистенциална тема пред нас в Европа е именно тази: можем ли да имаме съюз, в който тези от нас, които се нуждаят и искат по-голяма взаимозависимост, по-дълбока интеграция да могат да го направят, и тези от нас, които или не се нуждаят, или не искат да се интегрират повече, също да могат да функционират в рамките на Съюза. Ние трябва да можем да отговорим на този въпрос.
Както и да гледаме икономиката на света и геополитическата ситуация, заедно имаме по-добър шанс да помагаме на нашите хора, допълни еврокомисарят:
Що се касае до нашата страна, до България - ние сме малка страна, отворена икономика, засега все още с по-нисък доход от средния в Европейския съюз. Ние имаме много предимства от членството, които трябва да продължим да усвояваме.