Покрай референдума във Великобритания, футболът и атентата в Истанбул за тези промени нищо не се чу. Това е твърде тъжно, защото това, колкото и да е парадоксално това е закон за престъпление. Това е пожелано престъпление върху цялостното наше архитектурно наследство, коментира в предаването „Нещо повече“ скулпторът проф. Велислав Минеков.
По думите му законовите промени дават узаконена пътека за корупция:
Достатъчно е да се разходите в центъра на София, Стария Пловдив, в Арбанаси, Несебър, Созопол и ще видите цялата трагедия как стои там и ще се чудите защо е тази разруха. Разрухата е целта на собствениците. Те желаят да се оттърват по някакъв начин от тези си старини, да бъдат застроени с нещо съвременно, нещо, което носи пари, нещо, което е по техния вкус, което е много страшно. И за да получат това разрешение в момента им е приготвена законова пътека, в която неграмотни служебни лица ще получават малки рушвети с цел разрешение за разрухата на това наше наследство.
Проф. Минеков обясни, че промените в закона предвиждат страната да бъде разделена на шест северни и шест южни района и дейностите с културните паметници да се извършват от общините.
Цялото интервю с проф. Велислав Минеков можете да чуете в звуковия файл.