Хиляди на Рожен почетоха паметта на жертвите в Ница с минута мълчание
публикувано на 15.07.16 в 07:23 | обновено на 15.07.16 в 17:03
С минута мълчание в памет на жертвите в Ница започна най-голямото фолклорно събитие у нас - Роженският събор. Хиляди се събраха на Роженските поляни, където се чества българщината и българският дух.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Атентатът в Ница е поредна кървава трагедия с невинни жертви в разрез с цивилизационните ценности, коментира пред журналисти в Рожен председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Тя присъства на официалното откриване на Събора на народното творчество и животновъдството "Рожен 2016".
Да се посяга на мирни хора в момент, в който отбелязват националния си празник, е грубо посегателство върху ценностите, на които е изграден демократичният свят, допълни Цецка Цачева. Според нея освен чувство на съпричастност, терористичният акт предизвиква изключителна погнуса. Днес имаме нужда освен от солидарност, от нови решителни действия, заяви председателят на парламента.
Кметът на СмолянНиколай Мелемов увери, че са предприети всички възможни мерки за опазване сигурността на посетителите на събора в местността Рожен:
Организацията е перфектна. Има над 140 полицаи и две охранителни фирми. Всичко е на ниво.
В продължение на три дни ще бъдат представени народна музика, обичаи, обредност, словесен фолклор, танци, облекла и носии, както и традиционни български занаяти. Съборът включва национален фолклорен конкурс „Рожен”, етнографски и музейни експозиции”, изложение на селскостопанска и горска техника, на млечни и месни продукти, био храни и напитки, народни игри.
Десетки хиляди от страната и чужбина пристигнаха на Рожен за откриването на най-голямото фолклорно събитие в България. Повече от век Роженският събор обединява българщината и българския дух. Над 5000 са участниците във Фолклорния конкурс на тазгодишния събор на Рожен. Най-малкият е 3-годишната Виктория Петрова от силистренското село Зафирово, а най-възрастният 85-годишният Стою Чонгаров от оркестър „100 каба гайди”.