У нас няма регистър на хората с аутизъм или на тези с разстройства от аутистичния спектър, но приравнявайки с американските методи за измерване, би следвало у нас да има 7000 души аутисти и един на 200 души да има разстройство от аутистичния спектър, посочи доц. Димитър Терзиев от Клиниката по психиатрия в Александровска болница:
Това е генетично заболяване, разстройство на развитието. Ние не очакваме да има значителни вариации в честотата между отделните страни.
Проектът "Развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България", финансиран по програма "Инициативи за обществено здраве" и Норвежкия финансов механизъм, осигурява трудния достъп до знанието, каза проф. Надя Полнарева, ръководител на екипа:
Новите знания ще помогнат за бързо и лесно ориентиране за симптомите на аутистичните разстройства, каза д-р Атанаска Аврамова. Ще се разширят техните умения за ранно поставяне на диагноза по време на профилактичните прегледи на децата под 3 години:
В една ситуация на криза е много важно всички да сме спокойни. Диагностиката не е само поставяне на диагноза, а подаване на една перспектива на родителите на детето, очертаване пред тях на възможността за неговото по-нататъшно и благополучно развитие. Това позволява те да изградят нови родителски стратегии, да видят нови перспективи, по различен начин да се отвори техния капацитет, да разбират нуждите на детето.
Правилният подход ще подпомогне семействата им в преодоляването на стреса и стигмата.
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Гергана Хрисчева.