Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти вече разполагат с най-съвременния метод за диагностика на аутизъм

| обновено на 26.07.16 в 17:15
Снимка: БГНЕС
30 специалисти по детска психиатрия в България вече разполагат с най-съвременния метод за ранна диагностика на деца с аутизъм. Екипи от софийската Александровска болница проведоха обучението по европейски проект.

У нас няма регистър на хората с аутизъм или на тези с разстройства от аутистичния спектър, но приравнявайки с американските методи за измерване, би следвало у нас да има 7000 души аутисти и един на 200 души да има разстройство от аутистичния спектър, посочи доц. Димитър Терзиев от Клиниката по психиатрия в Александровска болница: 

Това е генетично заболяване, разстройство на развитието. Ние не очакваме да има значителни вариации в честотата между отделните страни.

Проектът "Развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България", финансиран по програма "Инициативи за обществено здраве" и Норвежкия финансов механизъм, осигурява трудния достъп до знанието, каза проф. Надя Полнарева, ръководител на екипа:

Поканихме всички детски психиатри на България, така че да разпространим това знание. Това са обучителите, които са от Каролинския институт, Швеция, и да проведат това обучение. Бих казала, че ние притежаваме златния стандарт на диагностиката.

Водещите за страната детски психиатри и психолози вече разполагат със световните стандарти за добра клинична практика в областта на разстройства от аутистичния спектър, посочи д-р Светла Стайкова, клиничен психолог:

Интервю, насочено към откриване на основните характеристики на аутистичното разстройство, както при деца, така и при младежи и възрастни. Този инструмент, който е с играчките, всъщност представлява явно организирани, стандартизирани ситуации с определен набор от стимули, които се представят на детето и се наблюдава неговата реакция.

Новите знания ще помогнат за бързо и лесно ориентиране за симптомите на аутистичните разстройства, каза д-р Атанаска Аврамова. Ще се разширят техните умения за ранно поставяне на диагноза по време на профилактичните прегледи на децата под 3 години:

В една ситуация на криза е много важно всички да сме спокойни. Диагностиката не е само поставяне на диагноза, а подаване на една перспектива на родителите на детето, очертаване пред тях на възможността за неговото по-нататъшно и благополучно развитие. Това позволява те да изградят нови родителски стратегии, да видят нови перспективи, по различен начин да се отвори техния капацитет, да разбират нуждите на детето.

Правилният подход ще подпомогне семействата им в преодоляването на стреса и стигмата.

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Гергана Хрисчева.




БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна