Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сергей Лавров: Имаме неопровержими доказателства за украинска диверсия в Крим

| обновено на 15.08.16 в 18:14
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Русия и Германия са обсъдили възможността за възобновяване на диалога във формат Нормандска четворка във връзка с украинската диверсия в Крим, заяви в Екатеринбург руският външен министър Сергей Лавров. Той посочи, че Москва разполага с неопровержими доказателства, че операцията е била планирана отдавна.

Отворени сме към предоставяне на допълнителни факти, освен тези, които бяха показани на обществото, на нашите западни партньори, които ще се заинтересуват сериозно от това подобни неща повече да не се случват.

В същото време Сергей Лавров подчерта, че никой не е заинтересован от разрив в отношенията между Москва и Киев и определи такава възможност като крайна мярка.

Не мисля, че сме в ситуацията, при която някой има интерес да прекъсне дипломатически отношения. Това е крайна мярка. Според мен най-важното сега е да не се поддаваме на емоциите, да не предприемаме екстремни действия, а да гарантираме стабилизирането на ситуацията по сдържан и концентриран начин.

От своя страна германският му колега Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че Берлин все още няма яснота по събитията в Крим и очаква резултатите от разследването на руската и украинската страна.

Разбира се, както казах, ще чакаме още информация, но най-важното е да гарантираме, че ситуацията няма да излезе извън контрол. Призоваваме и двете страни да предприемат стъпки за деескалация, както и да се въздържат от насилие.

По отношение на Сирия министърът каза, че хуманитарната ситуация в Алепо е катастрофална и тричасовите спирания на огъня не са достатъчни. Необходими са и сигурни коридори за доставка на помощите.

Сергей Лавров посочи, че ислямистите използват временните примирия в района, за да се превъоръжат и прегрупират. За удължаването им трябва да се решат някои проблеми като този за разделението между умерената сирийска опозиция и групировките "Ислямска държава" и "Джебхат ан-Нусра".  

В миналото заедно с американците се споразумявахме и обявявахме "режим на тишина" за 48 и дори за 72 часа. Вероятно е имало някакво незначително облекчаване на хуманитарната ситуация, но основният резултат стана попълването на редиците на терористите с нови 7 хиляди души. Да не говорим за огромното количество боеприпаси. Затова не трябва да казваме: "Да забравим за тероризма и само да предоставяме хуманитарна помощ, без значение в чии ръце ще попадне".  

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени