Като война на ценности – на културата на чалгата и мутрите срещу европейската култура – определи случилото арх. Петкана Бакалова. Според архитектите до дни трябва да започне аварийно укрепване, за да бъдат спасени поне автентичните фасади.
За бившия депутат Владимир Дончев случващото се е възмутително, а институциите само наблюдават. Според него няма съмнение, че случилото се е палеж, защото в сградата няма ток. Дончев заяви, че като гражданин ще участва в търсенето на отговорност.
Не само не уважаваме културното наследство, ние го подпалваме – гласи позицията на Асен Асенов (директор на ЕДНО – платформа за съвременно изкуство и култура):
По-добре да разпуснем държавата, тъй като тя е олицетворение на тази фасада. Всичките подпори вътре вече са изгорели. Има само една фасада, която всеки момент ще падне. Така е и с нашата държава.
Пълен абсурд е да не знае кои са собствениците, убеден съм, че кметът на града знае кои са, това каза в предаването "Преди всички" Славчо Атанасов, председател на парламентарната комисия по култура и бивш кмет на Пловдив, който описа гледката като потресаваща:
Сградите са емблематични за Пловдив, те са един от символите на града. Тези складове бяха предадени в частни ръце, работа на общината е да контролира и да санкционира собствениците.
Плановете на изгорелите сгради са запазени и те задължително трябва да се възстановят във вида, в който са били, обясни още Атанасов и попита как е било допуснато подобен сериозен обект да бъде без охрана и в него да живеят клошари.
Сградите на Тютюневия град са част от визията на града за Европейска столица на културата.
Всички гледни точки по темата чуйте от звуковия файл.