С акта от 22 септември 1908 година са отхвърлени окончателно претенциите на Османската империя да се разпорежда с Южна България като със своя провинция, известна преди Съединението като „Източна Румелия“. Заедно с васалния си статут, българите отхвърлят и финансовите задължения към империята и западноевропейските държави, вменени ѝ с Берлинския договор трийсет години по-рано. Декларацията за независимост провокира османските управници да мобилизират армията си в Тракия и ответни мерки на българските власти. Войната е избегната едва през пролетта на 1909 година, благодарение на умелата дипломация на правителството на Александър Малинов и посредничеството на Русия.
Годишнината се отбелязава с тържества в цялата страна, но основното е във Велико Търново. Пешеходната обиколка в Деня на Независимостта обхваща 4 исторически места от Средновековието и цели да покаже, че старата столица е избрана за център събитието, за да се подчертае приемствеността в българската държавност, казва за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Соня Петрова - главен уредник в Регионалния исторически музей:След като Великотърновският митрополит Григорий отслужи празничен благослов, заместник-председателят на Народното събрание Димитър Главчев каза:
В тези сложни исторически времена, важното е да отстояваме своята независимост, да уважаваме чуждата и да имаме самочувствието на пълноправен член на европейската общност. Вече 108 години изстраданата българска независимост е извор и основание за националното ни самочувствие. Нека помним историята, нека се преклоним пред делото на достойните българи.
Българското национално радио ще предава пряко тържеството на „Царевец“ от 10.30 часа и тържествената проверка от 19.30 часа.
В празничния ден ще бъде открит първият етап от социализацията на средновековната крепост "Трапезица", финансиран с 1,2 млн. евро от азербайджанска фондация, чийто президент е съпругата на държавния глава. Крепостта влиза в туристическите маршрути от петък, съобщи директорът на Регионалния исторически музей Иван Църов.