Какво е Барок, как звучи валдхорна и възможно ли е да свириш на тромпет, ако са ти паднали млечните зъби? Тези трудни въпроси намират лесни и запомнящи се отговори в музикалната образователна програма на БНР, която вече 5 години среща деца, ученици и студенти с музикантите от Симфоничния оркестър на Националното радио.
Тази година в програмата вече участват и музикантите от Оркестъра за народна музика на БНР, хористите от Смесения хор, както и от Детския радиохор.
Петя Цветанова, която е продуцент в Музикалната къща на Националното радио и един от създателите на образователната програма, припомни в ефира на „Хоризонт“, че посещенията са безплатни и са част от дейностите в изпълнение на обществената функция на Националното радио:
Нашата програма не е с комерсиална цел, тя е напълно безплатна. Записването става единствено чрез телефон и контакт чрез мен, а не чрез свободен достъп.
Идеята на това е децата да идват повече от веднъж. Те идват минимум три пъти, за да получат едно цялостно знание и резултатите наистина са много добри.
Днес е поредната среща от образователната програма, на която в емблематичното Първо студио музикантите от Оркестъра за народна музика ще представят пред младата публика отделните инструменти и как звученето им се вписва в оркестъра. Петя Цветанова допълва:
Оркестърът за народна музика се включи в края на миналия сезон с огромен успех и постоянно валят запитвания кога ще има отново концерт. Първият концерт от този сезон е днес, а диригент е Димитър Христов – заедно с неговите превъзходни музиканти решиха за направят един подарък за децата и техните родители, които ще дойдат с тях.
Решиха да направят един напълно безплатен концерт в Първо студио, който ще бъде нещо като открит урок-концерт, защото Митко ще говори за фолклора, също ще показват инструменти и ще ги демонстрират по възможно най-добрия начин…казвам по възможно най-добрия начин, заради опита, който имаме от предишното посещение.
Те им показват не само как звучат инструментите, но и го правят по интересен начин - например, демонстрираха с кавал и с гайда как биха звучали различни животни…. И децата не спираха да се смеят…, а накрая пяха заедно песни.
Записването става на тел: 02 933 62 58 след предварително запознаване с условията за участие. Няма ограничения за възрастта, като вратите на БНР са отворени както за ученици от първи до 12-и клас, така и за студенти.
Петя Цветанова обясни, че предварителното записване е необходимо, за да може програмата да бъде съобразена с интересите и възрастта на посетителите. Тя припомни, че за студентите от Университета по архитектура, строителство и геодезия е била организирана среща с пианистката Пламена Мангова, на която са обсъждали освен музиката и акустиката, също и изискванията към архитектурата на концертните зали. Студентите от Философския факултет на Софийския университет са разговаряли с музикантите от оркестъра на БНР за Александър Скрябин и философията, изразена в неговата музика, тъй като Скрябин е имал философска обосновка за композициите, които е създал.
Всеки път има изненади, срещаме ги с различни солисти, диригенти и композитори, добави Петя Цветанова.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.