Изборният ден в Чикаго започва в 15.00 часа българско време. За българите ще бъдат отворени три избирателни секции - две в предградието Дес Плейнс, където традиционно гласуват най-много българи, и още един в Генералното консулство в центъра на града. Това не е най-предпочитаното място за гласуване поради неудобствата с паркирането в централната част на Чикаго.
Антоанета Иванова работи в Централната библиотека на Чикаго и за нея неделя е работен ден. Затова е решила, че ще й бъде най-удобно да гласува точно в секцията към консулството.
Бързам да гласувам, защото трябва да отивам и на работа. С голям ентусиазъм го правя, защото в края на краищата ние сме тези, които трябва да определим съдбата на България. Ние сме тези, от които зависи дали ще се върнем и кога ще се върнем. Дано бъдещият президент да помисли и за нас. Както обичаме да казваме, имам надежда и се моля по всякакъв начин да победи доброто. Не е важно кой ще победи, но нека да е за добро, каза Иванова преди да гласува.
Президентските избори са популярни сред българите, но с въпросите от референдума не е точно така. Що се отнася до активността на българите - в града има българска общност от около 200 хиляди души. Очаква се да има около 2-3 хиляди гласоподаватели, като в сравнение с други градове обичайно имигрантите в Чикаго са най-активни и многобройни.
Според последните промени в изборния кодекс като страна извън ЕС в САЩ българите имат право на 35 избирателни секции. Те се намират в 19 щата. Тази година за първи път ще може да се гласува в Сан Антонио, щата Тексас, както и в Ричмънд, щата Вирджиния.