Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Башар Асад временно ще остане на заден план, прогнозира арабистът Нина Спасова

Как изборът на Доналд Тръмп ще повлияе върху ситуацията в Близкия Изток

Предстоят задължителни промени, защото политиката на Обама създаде хаос, смята арабистът Емил Ценков

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основният проблем пред развитието на кризата в Сирия – бъдещето на Башар Асад ще  остане на заден план. Не може да се говори за каквото и да е омиротворяване на Сирия, ако той остане водеща фигура, но поне първоначално това ще престане да бъде проблем, прогнозата е на арабиста Нина Спасова.

Все още не сме излезли от предизборната кампания на САЩ. Все още е явна вълната на крайни оценки и апокалиптични виждания за бъдещето, така смята арабистът Емил Ценков:

Предстоят промени, които са абсолютно задължителни, защото политиката на Обама в Близкия Изток създаде хаос.

В интервю за предаването "Събота 150" двамата експерти направиха анализ на отраженията, които изборът на Доналд Тръмп за нов американски президент ще даде върху Близкия Изток.

И иракският, и сирийският конфликт са в задънена ситуация, при която всички участници в коалициите, които се противоспоставят номинално на ИД, преследват свои собствени интереси, посочи Ценков.

Очертава се сближаване на отношенията между САЩ и Русия, което е добре. Почти всички американски президенти правят подобно разведряване в отношенията с Русия в началото на мандата си, след което се правят крачки назад, отбеляза Нина Спасова. 

Запитан за краткосрочните перспективи на нов американски курс в Близкия Изток, Емил Ценков подчерта, че не очаква да се стигне до едностранно денонсиране на ядреното споразумение с Иран, но то е част от пренареждането на тухлите на новата американска стратегия в Близкия Изток:

Тезите на Тръмп са много логични, за разлика от тези на Обама. Там не може да се проследи логиката и е пълна каша. В това, което Тръмп предлага, има кристална логика, но последствията няма да са точно такива, каквито изглеждат. Например как би изглеждал Иран след едно такова рекалибриране на американските усилия? Неуспехът на Обама да се справи с предизвикателствата обуслови по-активна роля на Иран.

За Нина Спасова логиката на Тръмп е доста противоречива:

Хареса ми едно определение на британските журналисти, че Тръмп е едно празно гърне, което тепърва ще бъде попълвано. На този етап е ясно, че има съветник по националната сигурност, Майкъл Флин, който е много краен, много радикален, ислямофоб. Не можем да очакваме омиротворяваща политика оттук нататък с такъв съветник. Исторически политиката на Белия дом е  политика на лобита, сега не виждаме ислямско лоби, връзка с фамилията в Саудитска Арабия. Ако няма такава фигура в екипа си ми се струва че ще се създаде напрежение точно по тази ислямска линия. 

Емил Ценков определи назначаването на Флин като залог, че няма да се започне от нулата. По думите му, Флин е човек с опит и за разлика от предишни титуляри на този пост, които са били твърде далече от експертизата по тези въпроси, той е "навътре" в политиките в този регион. Антимюсюлманската му реторика е отражение на предизборната кампания, подчерта Ценков.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна