Подписвайки мирното споразумение, бунтовниците склониха да предадат оръжието си в замяна на право на участие в политическия живот на страната. FARC (ФАРК) възниква през 1964 година, като целта й е с оръжие в ръка да се бори за социална справедливост и равенство. Впоследствие е обявена за терористична и е обвинявана за връзки с наркомафията. След отрицателния вот на референдума бившият президент Алваро Урибе, един от главните противници на споразумението в първоначалния му вид, каза:
След като надделя негативният вот в една толкова несполучлива кампания, ще процедираме по най-конструктивния начин - ще искаме промени.
Опозицията се изказа „за” наказание на бунтовниците за извършените от тях престъпления и „срещу” участието на ФАРК в политиката. След подписването на актуализираното споразумение президентът Хуан Мануел Сантос, който за усилията си бе удостоен с Нобеловата награда за мир, подчерта:
„Мирът и съгласието са част от ценностите, които споделя целият ни народ. Те са наша обща мечта, която се опитвахме да осъществим от години, десетилетия, векове. Всички знаем в дъното на душата си, че цената на военния конфликт бе прекалено висока. Той ни донесе много болка, като всяка война - мъртви, изчезнали, ранени. Жертвите и семействата им изстрадаха това ужасно противоборство. Всички, дори тези, които не почувстваха конфликта непосредствено върху себе си, видяха страната ни притисната в лабиринта на насилието. И всички, абсолютно всички, знаем, че мирът ще ни върне надеждата и вярата в бъдещето.
Основните промени в новото Мирно споразумение обясни колумбийката Лина Мария Кабесас - политически консултант и експерт по Латинска Америка:
Според мен, резултатът от референдума от 2 октомври ни подейства на всички като студен душ и охлади очакванията ни. В момента, в Колумбия витае един умерен оптимизъм. По-скоро хората изчакват да видят какво ще се случи. Оптимизмът на правителството от преди референдума се уталожи. Няма го онзи приповдигнат дух, който би трябвало да го има след толкова години преговори. Но… преговорите продължават. В споразумението бяха внесени различни промени, като бяха взети предвид предложенията на различните противници на документа в първоначалния му вид. Най-значителни бяха промените, отнасящи се до участието на бунтовниците в политиката. Да, те ще получат депутатски места в конгреса. Но относно финансирането - на политическата партия, която ще създадат FARC, няма да ѝ се предоставят 10% от годишния бюджет за дейността на политическите партии.
Оттук нататък започва да тече срокът, в който бойците на FARC трябва да прекратят акциите си срещу цивилното население и държавната инфраструктура и да предадат оръжието си на ООН. Извършителите на тежки престъпления ще трябва да обезщетят жертвите си със своето имущество. Според критиците на споразумението обаче то дава възможност на част от военните престъпления на FARC да останат ненаказани. Вече е известно, че на 10 януари се възобновяват преговорите между правителството и втората по големина бунтовническа групировка в страната - Армията за национално освобождение ELN. Кабесас очаква този диалог да бъде "сложен":
Бунтовниците от ELN са доста по-малко от тези на FARC, тяхната дейност е концентрирана в една строго определена зона. Но големият риск е, да не се получи преливане на бунтовници от FARC към ELN. Според мен в това е най-голямата опасност. Възможностите на ELN за преговори са по-малки, ноq за разлика от FARC, нямат какво толкова да губят.
В своята реч при подписването на второто споразумение Родриго Лондоньо
Народът на тази страна е уморен от насилието, нетолерантността, стигмата. Той иска радикални промени”.
Лина Мария Кабесас коментира целите на FARC&
Сред основните приоритети на FARC винаги е била аграрната реформа. Те са бунтовници, излезли от недрата на земеделците. FARC са за социални и политически промени, както и за промени в колумбийския икономически модел. Сложно е. Споразумението - това са просто подписи под няколко точки. Това, което наричаме „мир” е дълъг и сложен процес. Още не е ясно обаче, дали той ще се реализира.
Конфликтът в Колумбия продължава десетилетия, но вече повече от десет години туристите могат спокойно да посещават страната. Ще се изненадате, защото ще видите една спокойна страна с нормално функциониращи градове. Това силно контрастира с образа на Колумбия, който сте си съставили от новините.