Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кери и Лавров отново не успяха да стигнат до договорка за временно спиране на боевете в Алепо

| обновено на 08.12.16 в 09:53
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия и Съединените щати са близко до споразумение за сирийския град Алепо, заяви руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков пред агенция Интерфакс. 

Държавният секретар на САЩ Джон Кери и руският външен министър Сергей Лавров отново не успяха да стигнат до договорка за поне временно спиране на боевете в сирийския град Алепо. Двамата са обсъдили ситуацията в града по време на среща в Хамбург и ще разговарят отново тази сутрин. 

Руският външен министър е заявил, че подкрепя инициативата на САЩ от 2 декември за съгласуване на срокове и маршрути за извеждане на бунтовниците от източната част на Алепо. Междувременно обаче на 5 декември американците са оттеглили това си предложение.

Сергей Лавров е разговарял и с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер, който е наблегнал върху необходимостта от незабавното установяване на примирие в сирийския град Алепо. Щайнмайер настоял и за откриване на хуманитарен достъп и възобновяване на политическия диалог.

Междувременно, сирийският президент Башар ал Асад каза, че настъплението на сирийската армия в Алепо от последните дни напълно ще промени хода на сраженията в цяла Сирия. Алепо е последната надежда на бунтовниците и тези, които ги подкрепят, след провала им в битките за Дамаск и Хомс, каза той в интервю за сирийския вестник "Уатан". Асад посочи, че освобождаването на Алепо ще означава провал на заговора на регионалните сили и на Запада срещу Сирия
Той заяви, че сирийското правителство не смята цялата сирийска опозиция за чужди агенти и е готов да преговаря с тези, които не са свързани с терористите и с чуждите специални служби.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени