Вчера беше внесено предложението за райониране на страната при мажоритарно гласуване. Според това предложение страната е разделена на 231 едномандатни района и 9 района, които ще бъдат за чужбина.
Районирането е направено изключително и само по обективни критерии, заяви в "Преди всички" проф. Никола Янев от Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Кл. Охридски", който е един от авторите на това райониране на страната:
Критериите може да се приемат като вид аксиоматика за правене на избори – депутатите да бъдат избирани от горе-долу еднакъв брой избиратели; избирателните райони да бъдат компактни, в смисъл, ако си представим избирателните райони като географска карта и на тази карта си представим, че избирателните райони са държави, т.е. да няма анклави.
За да се направи такова райониране на страната, са използвани база данни от ЦИК, от последните парламентарни избори, а също така и база данни с обхвата на секциите в страната, които са около 12 хиляди. При районирането всеки един район от тези 231 за страната ще обхваща около 30 хиляди избиратели, каза още проф. Янев и коментира:
Това е задача, която се решава при сравнително неточни данни, но все пак трябва да бъде решена. Важното е горе-долу всичките райони да тежат еднакво при избор. При последната редакция на изборния закон не трябва да има райони с по-малко от четирима депутати.
Проф. Никола Янев припомни, че Венецианската комисия препоръчва прерайониране да се извършва на всеки десет години. Друго европейско изискване предписва разликата в броя избиратели между районите да не е повече от десет до 15 процента, но са възможни и изключения.