Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишнина от отмяната на смъртното наказание

Хари Харлампиев: Докато има съдебна грешка, не трябва да има и смъртно наказание

Смъртната присъда е въведена в България на 21 февруари 1896 година.
На 20.07.1990 година 13 осъдени на смърт получават втори шанс - депутатите от Великото народно събрание налагат мораториум върху смъртното наказание.

Президентът Петър Младенов издава указ, с който заменя издадените им вече наказания "смърт чрез разстрел'' с лишаване от свобода. След президентския указ съдилищата продължават да произнасят смъртни присъди, които не се изпълняват заради наложения мораториум.

Така до края на 1998 г. са  произнесени смъртни наказания на 22 лица, които очакват от килиите си дали ще падне мораториумът или самата смъртна присъда.

Подкрепя ли връщането на смъртната присъда един от най-известните адвокати по наказателни дела Хари Харалампиев. Ще бъде ли по-справедлива българската правораздавателна система, ако смъртното наказание отново бъде въведено?

В дългогодишната си практика на адвокат съм чувал 11 пъти тежката присъда "признат за виновен и осъден на смърт чрез разстрел“. Само един не беше разстрелян. Всичките смъртни присъди, които съм чул, са били белязани от неспокойствие, от безсъние, от самобичуване, защото се оказва, че аз не съм могъл в пълна мяра да помогна на моя подзащитен и никога няма да забравя казаното ми от един от моите клиенти: "Жалко е, че получих смъртна присъда, а аз вярвах в теб“. Това е най-тежкият удар, който ми е бил отправян от мой подзащитен. Докато има съдебна грешка, не трябва да има и смъртно наказание.

Пазарджишкият затвор е един от най-известните и страховити затвори на България. В затвора в Пазарджик през годините наказания изтърпяват банкерът Атанас Буров, Ахмед Доган и българският Нелсън Мандела - Илия Минев:

Както в едно село или в един град, при нас също насилието не е изключение. Не са изключение и субкултурните дейности – кражба между затворници, физическа саморазправа, вземане назаем на вещи и невръщане, което е най-честият проблем. На тази основа после започват чрез сила да си търсят даденото, макар че всички тези неща са забранени между лишените от свобода - сподели началникът на затвора Веселин Коцев.

Цялото интервю с адвокат Хари Харалампиев и целия репортаж на Спас Крайнин можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени