Случва се вид революция срещу утвърдения свят. Според една от теориите, тъй като не е имало голяма война повече от 70 години, светът е забравил ужаса на войната, поколенията са забравили какъв е ужасът на войната, а напомнянето на този ужас дори не носи емоционалния заряд, който би могъл да предпази от попадането в клопката на национализъм и всякакви други идеологии, които биха могли да тласнат дори установени демокрации към популистки личности като Доналд Тръмп.
За последните 4-5 десетилетия има голям диалог в политологическите научни среди дали институционалните устои на демокрацията са достатъчни, за да я предпазят от попадането в клопка на личности, които могат да я обърнат така, както Хитлер е направил през 30-те години в Германия, и дали една демокрация, установена върху стабилни институционални устои може да удържи на един такъв удар – като например избирането на популистки лидер.
Днес сме изправени пред възможността да видим именно такъв социален, политически, дори исторически тест – дали американската демокрация, смятана за една от най-стабилните в света, може да издържи точно този тест.
Според проф. Топалов в разделянето по идеологически и партизански начин на "наш" и "ненаш" президент в апокалиптични с визия за края на света настроения се губи обективността.
Може би със своите действия Тръмп може да започне процес на разграждане, така както Горбачов искаше да реформира една доста закоравяла система на Съветския съюз и доведе до много бързия ѝ разпад, прогнозира Топалов.
Цялото интервю на Силвия Великова с проф. Любомир Топалов слушайте в звуковия файл.