Подписан беше новият рамков договор в здравеопазването.
Страни по него са Националната здравноосигурителна каса, Българският лекарски съюз и Министерството на здравеопозването.
От Лекарския съюз коментираха, че подписването на договора осигурява повече средства в извънболничната помощ и по-голяма гъвкавост за справяне с недостига от средства при болниците.
Едно от важните достижения в тези преговори за съсловната организация, е свързано с повече средства за болнична помощ и по-голям контрол при разходване на парите за лекарства. Има обаче и спорни моменти в документа, за които алармираха от Националната асоциация на работещите в спешната помощ. Те касаят обхвата на пациентите от личните лекари извън работното им време.
Болниците ще могат да надхвърлят месечните си бюджети с 3 процента, но при по-голям преразход цените на съответните клинични пътеки ще бъдат намалявани.
Предвижда се намаляване на цени на клинични пътеки, ако се достигне до преразход в бюджетите на болниците, обясни управителят на здравната каса Глинка Комитов:
Даваме възможност да бъдат по-гъвкави лимитите и до три процента да могат да надхвърлят тези стойности. Веднага след тези три процента се събираме и преговаряме отново - за намаляване на цените на съответните дейности.
Средствата, които здравната каса плаща на болниците всеки месец общо са около 137 милиона лева, обясни доктор Венцислав Грозев, председател на БЛС:
Договаряме с Надзорния съвет за намаляване на цени по пътеки, които са довели до този разход, не всички пътеки.
Подписването на договора осигурява повече пари в извънболничната помощ. 13 милиона лева са договорени повече за личните лекари, 19 милиона лева при специалистите в извънболничната медицинска помощ. Личните лекари не се задължават да сключват договори със спешните центрове.